Ergin Ataman'ın 'dostları'

Ergin Ataman'ın 'dostları'

20 Haziran 2019 Perşembe  |   Mentor

Kamu kurumlarında ve kamu bağlantılı şirketlerde düşmanlığa alışkınız, hele bunlara Fenerbahçeli şapkası giydirip onu katlettirmek artık herkesin malumu olan bir strateji. 

Mehmet Berk'le başladı strateji, arkasından Mehmet Ali Aydınlar, medyada İbrahim Seten ve Serdar Ali Çelikler yapıyor şimdi aynı şeyi. Son moda ise Nihat Özdemir ve Hidayet Türkoğlu. 

Kişisel fikrim Fenerbahçeli olmaları tamamen takiyye, Galatasaraylı bile değiller. Fenerbahçe'ye düşmanlar hepsi o. Bir şekilde Fenerbahçe'ye karşı olmanın sistemden yana olmak anlamına geldiğini anlamışlar. 

Playoff serisinde Ergin Ataman her türlü provokasyonu yaptı, Basketbol Federasyonu sessiz kaldı, Fenerbahçe Başkanı’na, Fenerbahçe'ye hakaretler etti,  Fenerbahçe Ülker Arena'ya gitmem diyerek federasyonu tehdit etti ama ceza yerine ödül aldı. 

Gigi Datome'nin canına kast etmeye ulaşan çirkinlik ve düşmanlık politikasına federasyon sessiz kalırken sadece kendini takımını korumaya çalışan Fenerbahçe yöneticisi Semih Özsoy'a ceza yağdırdılar. 

Son maç bittikten sonra Ataman yine yaptı yapacağını ve “Dostlarımızın yardımı ile şampiyon olacağız” dedi. “Dostlar” kim bilmiyorum ama saha dışını işaret ettiği kesin. Mafya olabilir, tetikçi holigan taraftarlar olabilir, kripto hakemler olabilir, doktorlar, eczacılar her şey, herkes olabilir. 

Ben Fenerbahçe taraftarıyım ve dostlarımızın yardımından sözü beni çok derinden etkiledi. Cuma günü Fenerbahçe Beko Basketbol takımının bu "dostlar"dan korunması gerektiğine ve Fenerbahçe taraftarının Sinan Erdem'e giremese bile hukuk içinde kalarak, küfür etmeden ve sakinlik içinde Fenerbahçe Beko'ya sokakta destek olması ve koruması gerektiğine inanıyorum. 

Bu dostlar en iyi olasılıkla Galatasaray taraftarı olabilir ki sadece böyle olması bile sportmenliğe aykırıdır. Mücadeleyi saha dışına çıkarıp serinin başından beri Fenerbahçe-Galatasaray geriliminden yararlanıp işi çığırından çıkarmaya çalışan Ataman'ın insanların zarar görmesine neden olabilecek karanlık bir planıdır. Anadolu Efes ile Fenerbahçe karşılaşıyor her fırsatta Fenerbahçe ile Galatasaray'ı karşı karşıya getirip zaten bozuk olan spor barışını savaşa dönüştürme çabaları hem sportif açıdan hem de hukuki açıdan yanlıştır. 

Sportif açıdan yanlıştır; Basketbol Federasyonu sporda şiddeti teşvik eden açıklamalar yapan ve buna sebep olan bir koça seyirci kalamaz. 

Hukuken yanlıştır; Türk Ceza Kanununun halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek ihlalini oluşturur en azından hafta sonu seçim varken soruşturulması buna engel olunması gerekir. 

Ama ne Fenerbahçe taraftarı sustuğunda bile ceza veren Basketbol Federasyonu ne de tribünde Fenerbahçe taraftarına zincire vuran emniyet gereğini yapmıyor. Tek hedefleri var Fenerbahçe,onun dışında herkese küfür, tahrik serbest, el işareti yapan basketbolcu eşleri uygun varsa yoksa Fenerbahçe dertleri. 

Sonuç; bu ülkenin basketbolu falan yok, Fenerbahçe Beko olmasa medyada tek satır yazılmaz ve izleyen olmaz. Sıfır marka değeri var. Fenerbahçe Beko olmasa ne lig olur ne marka ne de basketbol. 

O yüzden Fenerbahçe Beko yöneticilerinden rica ediyorum, dünyanın en güzel takımının isminin böyle kin ve nefret dolu insanlarla aynı satırda yer almasına izin vermeyin. Obradovic gibi bir insanla Ergin Ataman gibi bir kin ve düşmanlık aynı paragrafta yazılmasın. 

Çekin Fenerbahçe'yi ligden sadece Eurolig'de oynasın Fenerbahçe Beko, görelim hangi basketbolmuş...