En ünlü Rusyalılar

En ünlü Rusyalılar

26 Aralık 2018 Çarşamba  |   Günlük

Dünyada bugün en popüler Rus kuşkusuz Vladimir Putin. Hatta yapılam anketler, Rus liderin birçok yabancı ülkede adaylığını koyması mümkün olsa, yerli politikacılaran daha fazla oy alabileceğini bile gösteriyor! Elbette "ünlü Ruslar" denince klasik edebiyatın dev isimleri Tolstoy, Dostoyevski ve Çehov ile başlayan bir listeyi de sıralamak mümkün. RBTH sitesi, "alternatif bir liste" hazırladı ve "Batı'da en çok tanınan Rusları" sıraladı:

1. Grigori Rasputin. Kimilerine göre büyük bir mistik ve kahin, kimilerine göre de şarlatan. Sibirya'dan geldiği başkent Petersburg'ta Çar ailesinin şifacılığına kadar yükselen Rasputin dünyada çoğu çardan daha meşhur.

2. Vladimir Lenin. Hiç kuşku yok ki dünyanın en ünlü devrimcilerinden biri. Rusçadan en çok tercüme edilen eserlerin ne Tolstoy'a ne de Dostoyevski'ye ama Lenin'e ait olduğunu söylemek şöhretinin boyutları konusunda yeterli bir fikir verebilir.

3. Maria Şarapova. Rus sporunun son yıllardaki en bilinen siması genç tenisçi 18 yaşında dünyanın 1 numarası olmayı başarmıştı. Forbes dergisine göre, Şarapova hala dünyanın en çok kazanan on kadın sporcusundan biri.

4. Vladimir Nabokov. Yirminci yüzyılda Batı'da en çok tanınan Rus yazar Lolita'nın yazarı Nabokov idi.

5. Habib Nurmagomedov. 2018'de ünlü dövüş sporcusu Conor McGregor'u ringde devirmesi Habib'e olağanüstü bir popülerlik kazandırdı. Dağıstan'dan çıkan genç sporcu kendisini bir "kartal" olarak görüyor.

6. Natalya Vodyanova. Dünyada en tanınan Rus model hiç kuşkusuz Vodyanova. Beş çocuk annesi genç model aynı zamanda büyük bir hayırsever.

7. Mihail Barışnikov. Rus balesinin dünyadaki yüzü Barışnikov Sovyetler Birliği'nden kaçıp ABD'ye yerleşince adını duymayan kalmadı.

8. Mihail Prohorov. Rusya dünyaya sanatçı ve sporcuların yanı sıra spektaküler zenginler de armağan eden bir ülke. 2009 yılında krizin ortasında satın aldığı bir villaya 496 milyon dolar ödeyen Prohorov böylece en meşhur Rusların arasına girmeyi başardı.

9. Mihail Kalaşnikov. AK-47'nin mucidi. Tanıtıma ihtiyacı olmayan Ruslardan.

10. Yevgeni Kasperski. Kasperski adını bilmeyen bilgisayar kullanıcısı neredeyse yok. Rus programcı antivirüs yazılımlarıyla meşhur olmuş Kasperski Lab'ın da kurucusu. 

(TürkRus.Com)

Not: "Rusyalı" ifadesi etnik Rus olmamakla birlikte Rusya Federasyonu vatandaşı olanlar için kullanılıyor.