En büyük başarısızlık öyküsü

En büyük başarısızlık öyküsü

28 Ocak 2019 Pazartesi  |   Günlük

Rusya’da Doğan Grubu’nun 2007'de 336 milyon dolar yatırdığı, tam bir "başarısızlık öyküsü"ne dönüşerek iki yıl önce kapısına kilit vurulan seri ilan yayıncılığında, sonradan sıfırdan kurularak gelip pazarın lideri olan Avito'nun başarısı gündemde. Rusya’nın "1 numaralı" seri ilan sitesi Avito’nun piyasa değeri 4 milyar dolar olarak açıklandı.  

Avito’nun yüzde 68 hisselerinin sahibi Güney Afrikalı Naspers şirketi, İsveçli yatırım fonu Vostok New Ventures’ten şirketin yüzde 13 hisselerini satın almak için görüşmelere başladı.  Business FM, şirketin gösterdiği hızlı gelişimi ve yakaladığı büyük başarıyı anlamak için ilgili uzmanların görüşlerine  başvurdu. 

2007 yılında, Hürriyet Grubu'nun o dönemde açık ara pazarın lideri olan "İz Ruk v Ruki" (Elden Ele) adlı yayın dahil, çok sayıda yayının sahibi olan Trader Media East’ın yüzde 97,29 hissesini 336 milyon dolara aldığı günlerde, Moskova’da İsveçli Jonas Nordlander ve Filip Engelbert tarafından kurulan Avito.ru’nun piyasa değeri bugün 4 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 

Rusya İnternet İnsiyatifleri Kalkınma Fonu Başkanı Sergey Negodyayev,  “Avito’nun kurucuları, bu işe ilk defa atılan girişimciler değildi. Agresif şekilde sermaye çekerek, harcama yaptılar, PR ve pazarlama kampanyaları yürüttüler. Bu insanlar, Rusya’da bir bölümü 1 milyar dolara yakın satılan az sayıdaki şirketlerden birini kurdular” dedi.  

Şirketin değerinin en büyük hissedarı Güney Afrikalı Naspers tarafından 4 milyar dolar olarak hesaplandığını belirten uzman, “Örneğin Yandex’in değeri 11 milyar dolar, Mail.ru’nun 5 milyar dolar. Bu şirketlerin kullanıcı portföyü ve gelirleri ise Avito’nun çok üzerinde” diye konuştu.   

Naspers’ın, Vostok New Ventures şirketinin hisselerini satın almanın yanı sıra, Avito’nun tek sahibi olmayı hedeflediğine dikkat çeken bağımsız uzman Mihail Çehanov ise, “Avito, yalnızca seri ilan sitesi değil. Avito üzerinde yapılan e-ticaretin hacmi, en büyük internet mağazalarının rakamlarıyla kıyaslanabilecek seviyede. İnternet reklamları buna dahil değil” dedi. 

Şirketin İsveçli ortağının hisselerini satmasını değerlendiren uzman, “Şirket, hisselerinin en yüksek değere ulaştığını ve ileride fiyatında ciddi artış olmayacağını düşünmüş olmalı” diye tahmin yürüttü. 

RBK’nın aktardığı verilere göre, Avito’nun gelirleri 2018 yılının ilk dokuz ayında 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Aynı dönemde Yandex’in gelirlerinde yüzde 34, Mail Group’un gelirlerinde yüzde 30 artış oldu. 

Uzmanlar, Rusya’da son dönemde paylaşım hizmetlerinde ve ikinci ürün satışlarında yaşanan canlanmanın da Avito’nun göstergelerine olumlu yansıdığı fikrinde.  

Hürriyet başaramadı, kapattı... 

Hürriyet Gzetecilik'in Rusya hikayesinin sonu 24.11.2017'de şu haberimize konu olmuştu: 

"Rusya’da Doğan Grubu’nun 10 yıl önce 336 milyon dolar yatırdığı ve başarısızlığa uğrayan projede sona gelindi. Rusya’nın bir zamanlar en büyük seri ilan yayını olan “İz Ruk v Ruki” (Elden Ele) ve Job.Ru sitelerinin kapatıldığı duyuruldu.  

RBK’nın haberine göre, “İz Ruk ve Ruki” ile Job.Ru’nun sahibi olan, 2006 yılında 840 milyon dolar değer biçilen “Pronto Media” şirketi faaliyetlerine son verdi. 

Şirketin sahibi olan Trader Media East holdinginden yapılan açıklamada, “Pronto Media”nın kapatıldığı duyuruldu. 

Trader Media East’ın net zararı 30 Eylül 2017 itibarıyla 19,6 milyon dolara ulaşmıştı. Bu zararın büyük bölümünün “Pronto Media”dan kaynaklandığı açıklandı. 

Doğan Grubu, 31 Aralık 2016 itibarıyla Trader Media East’ın yüzde 97,29 hisselerine sahipti.  

Konu Türkiye'de borsaya "Hürriyet'in yurt dışı bağlı ortaklığı Jersey'de mukim Trader Media'nın dolaylı bağlı ortaklığı Rusya'da mukim Pronto Media dijital platformların faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi" diye yansıdı.

(TürkRus.Com)