Elveda İstanbul, merhaba Suriye

Elveda İstanbul, merhaba Suriye

2 Mayıs 2018 Çarşamba  |   iyi

"Savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan 3.5 milyon Suriyeli'den 150 bini, 1.5 yıl içinde vatanlarına döndü. Peki nasıl dönüyor, döndüklerinde ne buluyorlar? Amino ve Şıbır ailelerinin İstanbul'un Esenyurt ilçesinden Suriye'nin Azez kentine 20 saat süren yolculuğuna eşlik ettik. Yaklaşık 1220 kilometre boyunca heyecan, sevinç ve hüzünlerine tanık olduk."

Hürriyet'ten Zeynep Bilgehan'ın ülkelerine dönen Suriyelilerle ilgili röportajı yukarıdaki cümlelerle başlıyor. İlginç izlenimlerle dolu " Elveda İstanbul, merhaba Suriye" başlıklı röportajın fotoğraflarını Levent Kulu seçmiş.

Hep söylüyoruz, yazılı basının internetle başa çıkabilmesinin önde gelen koşullarından biri de, özel habere ağırlık vermek. Yoksa insanlar, internet haber sitelerinde zaten neredeyse 24 saat önce gördükleri haberlerle dolu bir gazeteye neden para versin ki?

Özel haber kurtarıcı olabilir ama medyanın bugün geldiği noktada, ajanslardan gelen haberleri başlıklarını bile değiştirme zahmetine katlanmadan kullanmak varken kim zahmetli özel haber yapma yoluna gider ki?

İşte aslında olması gereken olmadığı ve bu tür güncel özel haberlere artık çok ender rastlayabildiğimiz için Hürriyet muhabirlerini kutluyoruz...

Hürriyet'teki röportajı okumak için tıklayın