Ekim Devrimi mi 2.Dünya Savaşı mı?

Ekim Devrimi mi 2.Dünya Savaşı mı?

27 Ekim 2017 Cuma  |   Günlük

Ekim Devrimi'nin 100. yılı kutlanırken Rusya'da halk, "gurur duyulacak hadiseler" listesinde hala 2. Dünya Savaşı zaferini hala "ilk sıraya" koymaya devam ediyor... Yapılan son anketleri, sosyalist devrimin halkın çoğunda "heyecan uyandırmadığını" gösteriyor. Konu "Büyük Zafer"e gelince iş değişiyor:

Rusya Komünist Partisi Ekim Devrimi'nin 100. yılını kasım ayında bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlacayak. Parti Ekim Devrimi'ni Rusya'da ve dünyada XX. yüzyılın en önemli olayı sayıyor. Rus halkının Ekim'e yaklaşımı ise daha farklı. Bilimler Akademisi'ne bağlı Sosyoloji Enstitüsü'nün anketine göre, Ekim Devrimi'nden dolayı gurur duyanların oranı sadece yüzde 6. Halkın en büyük gurur kaynağı yüzde 76 ile İkinci Dünya Savaşı'nda elde edilen zafer.

Ankete katılanların yüzde 29'u Devrim'in yararlarının ve zararlarını birbirine yakın olduğun düşünürken, yüzde 21 ülke için yararlı olduğunu, yüzde 19 ise zararlı olduğunu belirtiyor. Yüzde 32'lik bir kesim ise kararsız.

Devrim olgusundan bağımsız olarak Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesini olumlu görenlerin oranı yüzde 30, olumsuz görenlerin oranı yüzde 35. 

Enstitü uzmanları Rus halkının devrimlerden gurur duyma eğiliminde olmadığına dikkat çekiyor. 

Ekim Devrimi'yle övünenlerin oranı yüzde 6 iken Gorbaçov'un Perestroyka'sıyla gururlananların oranı sadece yüzde 2. Çar II. Aleksandr tarafından toprak köleliğinin kaldırılmasıyla gurur duyanların oranı da yüzde 7. Halkın en büyük gurur kaynağı yüzde 76 ile İkinci Dünya Savaşı'nda elde edilen zafer.

(TürkRus.Com)