Eğitimin şifreleri

Eğitimin şifreleri

29 Mart 2018 Perşembe  |   Köşe Yazıları

"O mavi gözlü bir devdi..."

Bu Nazım Hikmet'tir.

"Sarışın bir kurda benziyordu

Mavi gözleri çakmak çakmaktı..."

Bu da Mustafa Kemal Atatürk.

Şiirler Nazım Hikmet'in.

Şimdi soralım:

Devletin gözleri ne renktir? Devletin gözleri olmaz diyorsanız ne kadar yanıldığınızı sonraya bırakalım.

Milletin gözleri ne renktir?

Böyle sorular olmaz deyip yazıyı okumayı burada bırakıp, aksatmadan her gün her gün baktığınız gazetelerdeki köşe arası sahiplerini okumaya yumulabilirsiniz. Kolay anlaşılırlar ve yeni hiçbir şey söylemezler size, yine de kolay gelsin.

Hayır ille de bu yazıya devam ediyorsanız....

Devletin ve milletin örgütlerin gözleri ne renktir?

"Erkek adam renkli takım tutmaz" der Beşiktaş tribünleri ve mor beyazdır Real Madridlilerin kanı, sarı siyahtır Ocak'lılarınki damarlarını kesseniz.

Futbol dünyası böyledir işte deyip hayatlarının tek gündem maddesi olarak tuttukları takımla yatıp kalkanları küçümseyebiliriz de...

"Holivut" filmlerinde uşaklar, koruma görevlileri, katiller niye siyahtır?

Türk filmlerindeki aşağılık tipler (bu aşağılık yazının değil, TC sansür kuruluna göre yazan senaristlerin aşağılık diye tanımladıklarıdır) niye köylü ve okumamış insanlardırlar?

Ve niye beyaz tenli adamların Amerika kıtasına ayak basmış olmaları insanlığın büyük keşfi olarak kabul görür tüm evrende?

Americo Vespucci ya da Cristoph Colomb o topraklara ayak bastığında, onları olanca insaniyetlikleri ile karşılayanlar insan değil miydi ki yaptıkları keşif olarak kabul ediliyor evren tarafından?   

Nedir Hristiyan beyaz olmayan bizim orta mektep düzeyinde insanlığın büyük keşifleri atılımları diye okuduğumuz, okumaya mecbur tutulduğumuz  zıplamaların, martavalların esbabı mucibesi?

Okullarımızın gözü ne renktir ki, bize soyut resmin çok önemli bir sanatsal gelişim zıplama olduğu okutuluyor da soyut resmin zirvesi sayılabilecek hat sanatının varlığına rağmen İslamiyet'te resim sanatının olmadığı iddia ediliyor?

Niye önemlidir Picasso'nun keçisi de aynı öneme haiz değildir eğitim öğretim babında Afrika sanatı?

Uzakdoğu nereye uzaktır ki, adının uzakdoğu oluşunu kabul edip içselleştirdik?

Buda ne gün doğmuştur diye sorulsa niye dut yemiş bülbül olunur? Tamam anladık, Müslümanlar Buda'nın doğum gününü bilmeyebilirler de, neden mektep medrese görmemiş Müslümanların tümü İsa'nın doğum gününü mutlaka ve mecburi olarak bilirler, bilmekle de kalmazlar mutlaka kutlarlar? 

Gönyeli futbol takımının siyah derili futbolcusu sahalarımıza musallat olan ırkçılıktan şikayet ediyor, benim de aklıma Arap Erdoğan geliyor, Oğuz Arap geliyor, Naşit Arap geliyor. Üçünün de Araplığından söz edilmesi sadece ve yalnız sevgi sempati belirtisiydi. Şimdi ne oldu futbol fanatiklerine de insanların ten rengini onları aşağılamak adına kullanıyorlar?

Kimin kimden siyah olduğunu hangi beyaza sordular ki kendilerini asıl beyaz varsayıp da Afrikalıları siyah diye küçümsüyorlar?

Devletin gözü ile görmek için evrensel devletin ta kendisi olan kapitalizmin mecburi eğitiminden geçmek şart be kardeşim ve ne kadar beyazlaştığınıza inansanız da en çok Michael Jackson kadardır beyazlığınızın kıymeti harbiyesi.

AB'nin "USA"in zencileri, hatta bütün ana devletlerin zencileri rengi beyaz olmayan insanlara karşı neden beyaza kesiyorlar acaba?

Adem beyaz

Havva beyaz

Peki piç mi

Afrikalı 

Oğlancıkla kızcağaz

Şiir: Orbay Deliceırmak 1960 başları