'Eğilip bükülmeden direndi'

'Eğilip bükülmeden direndi'

5 Ağustos 2019 Pazartesi  |   Günlük

Cumartesi günü geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu yitirdiğimiz Cüneyt Cebenoyan BirGün gazetesi önünde yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı. 

Kuruluşundan bu yana büyük emek verdiği BirGün gazetesinde Cebenoyan için yapılan anmaya ailesi ve çok sayıda seveninin yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Muharrem Keskin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Hayri Kozanoğlu, Oğuzhan Müftüoğlu, Alper Taş ve Ercan Kesal katıldı. 

Törende Cebenoyan için saygı duruşundan sonra konuşma yapan eşi Ayşegül Cebenoyan şunları söyledi:

“Cüneyt benim 33 yıllık sevgilim, can yoldaşımdı. Birlikte hayatın pek çok güzelliğini ve acısını yaşadık. İki gündür yazılanlara baktığımda yaşadığı acılara çok fazla vurgu yapıldığı isyan edildiğini gördüm. Bu yazıları yazan herkese çok teşekkür ediyorum yanımızda olduklarını hissediyorum. Ama ben sevgili Hayri gibi Cüneyt’in boyun eğmez, inatçı,-mış gibi yapmayan dirençli yanından söz etmek istiyorum. Çünkü Cüneyt yaşadıklarının bu coğrafyanın kaderi olmaması için mücadele etmişti. Bu ülkeden kaçabilirdi ama o kaldı. Bu ülkenin haksızlıklarıyla mücadele etmeyi seçti. Cüneyt hesap adamı değildi hiçbir zaman olamadı. Olsaydı Cüneyt olmazdı. Keşke şu iki gündür hakkında yazılanları okuyabilse, duyabilseydi. Keşke birbirimizi daha çok dinleyebilsek. Ben Cüneyt’e çok teşekkür ediyorum. İyi ki hayatımı onunla geçirmişim” dedi.

Kızı Elif, yaptığı konuşmada “Babam beni hayatta en çok güldüren insandı.Babamı komikliğiyle, sıcaklığıyla, şefkatiyle, kararlığıyla bütün yönleriyle hatırlamak için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı. 

Törende söz alan Hayri Kozanoğlu, 45 yıllık arkadaşı Cüneyt Cebenoyan’ı şu sözlerle anlattı: 

"Bu konuşmalara Enver Gökçe’nin “Ölüm adın kalleş olsun” dizeleriyle başlanır ama Cüneyt özelinde “Ölüm bir insana bu kadar kalleşlik yapmamalıydın” diyebiliriz. Bu kadar erken olmamalıydı. Cüneyt için yazdığım yazıda “Sevmesi kolay anlaması zordur” demiştim. Onun samimiyetini gözünden ve hareketlerinden anlardınız. Özeleştiri geleneği olmayan bir toplumda kendisinin yazdıklarını ve yaptıklarına, üzüldüklerine bu kadar gözden geçiren bir insan yoktu. Cüneyt BirGün gazetesinde 16 yıldır aralıksız yazı yazan çok az kişiden biridir. Bazı insanlar savruldu, bıraktı ama Cüneyt her zaman yola devam etti. Toplumsal Bellek Platformu’nda siyasi cinayetlerin aydınlatılması için kendisi gibi acılı ailelerle birlikte mücadelesini kesintisiz sürdürdü. Sofraları paylaştık, sahaları paylaştık ve ilk siyasi bilinçlenmemiz birlikte olmuştur. Cüneyt yaprak kıpırdamayan günlerde 1 Mayıs yazılamasına çıktı ve bu nedenle 14 ay hapis yattı. Cüneyt bunu da hayatın bir sınavı, kendini geliştirmenin bir aşaması olarak gördü. Cüneyt devletten de örgütten de alacaklı gitmiştir. Başına gelenler de devletin büyük vebali vardır. Cüneyt en çok yazılarının okunmasını, fikirlerinin dinlenmesini isterdi. Güle Güle Cüneyt..."

BirGün gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, 15 yılı aşkın süredir çalışma arkadaşı olan Cebenoyan’la ilgili şöyle konuştu: 

"Çok değerli bir arkadaşımızı kaybettik. Özellikle kültür-sanat ve sinema alanında oldukça eğitimli ve birikimliydi. Uluslararası bir isimdi. Maddi problemler yaşadık ve bu sorunları beraber çözdük. Çünkü zor koşullarda var olmaya çalıştık. Devrimci ve demokrat bir mücadeleyi hep birlikte savunduk. 16 yıl eğilip bükülmeden direnmek kolay değildir. Gerek özel gerek mesleki yaşamında çok onurlu bir duruşu vardı. Her zaman yazılarını düzelterek gönderirdi ama sonunda en doğru sonuca ulaşırdı. Onu son yolculuğuna uğurlarken buradan onu hiç unutmayacağımızı söylemek istiyorum."

(BirGün)