Efes'e 100 sayı atmak

Efes'e 100 sayı atmak

7 Şubat 2018 Çarşamba  |   Mentor

Artık Fenerbahçe'ye karşı ön yargısı ve art niyeti tartışma götürmez hale gelen medya Fenerbahçe'nin Efes maçında 100 sayı atmasını konuşuyor.

Bir kere bu davranış Obradovic davranışı değil ve ben de başka bir takıma karşı yapılsa uygun görmem. Obradovic de yapmaz zaten ama rakip Ergin Ataman ve yapılan davranışı sonuna kadar hak ediyor! Ben de her maçta Ergin Ataman'ın çalıştırdığı takımlara karşı aynı şekilde davranılmasını şiddetle savunuyorum.

Anadolu Efes ve basketbolcuları bundan rahatsız oluyorlarsa kendilerine daha saygın bir koç bulsunlar.

Ergin Ataman 100 sayı atılmasından rahatsızsa oyuncularına basketbol öğretsin ve 100 sayı yemesinler.

Gelelim Obradovic'in neden haklı olduğuna;

O geldiğinden beri Ergin Ataman'ın ağzında Obradovic ve Fenerbahçe'den başka bir şey yok, her maç sonrası, takım çalıştırmıyor iken bile her demecinde, her gazeteci gördüğünde  Obradovic aşağı Fenerbahçe yukarı. Kuru bir kafatasçı milliyetçiliğin arkasına sığınıp medyanın Fenerbahçe düşmanlığını da kullanarak yapmadığı saygısızlık kalmadı.

Abdi İpekçi'deki maçlarda yumruk şov yapmak onda.

Obradovic'e canlı yayında "paragöz" demek onda.

Her fırsatta  kameraların karşısına geçip Obradovic demek onda.

Yapmadığı kalmadı.

Obradovic basketbolun efendisi, 9 Eurolig kupası ve kimsenin ulaşamadığı, ulaşamayacağı  başarıların sahibi.

Ergin Ataman'ın Obradovic'i kıskanıyor olmasının psikolojik travma dışında bir anlamı yok çünkü ne onun sahip olduğu başarılara sahip ne de basketbol camiasında yaptığı iş Obradovic kadar saygı görüyor, işsiz bir koç olarak Efes'in başına geçti.

Tüm bunlara karşılık Ergin Ataman'a bir defa dahi saygısızlık etmeyen bir Obradovic vardı, ancak artık bir ders verme zamanı geldiğini düşünmüş olmalı ki basketbol oynayarak Ergin Ataman'a dersini verdi. 

Basketbolla ilgilenenler bilir, bir takıma 100 sayı atmak bir tür aşağılamadır ve Obradovic de basketbolun içinde olan bir yöntemle Ergin Ataman'a dersini vermiş oldu, mesaj açık ve netti;

"Haddini bil, saygılı ol benim ayarımda bir koç değilsin."

Bunun iki kulübün arasındaki rekabetle falan da ilgisi yok Ergin Ataman'ın basketbolun gerektirdiği nezaketten yoksun olması ve Obradovic'in ona dersini vermesi ile ilgisi var.

Ama Fenerbahçe faşisti olduğunu her fırsatta ispat eden medya sanki Ergin Ataman bu davranışları hiç yapmamış gibi Obradovic'in davranışını sorguluyor. 

Sorgulayamazlar çünkü medya Obradovic gibi bir nezaketin adını yazamayacak kadar saygı, sevgi ve nezaketten uzak.

Benim tek üzüldüğüm nokta Obradovic gibi bir spor adamını, bir beyefendiyi bile kendini hatırlatmak zorunda bırakacak kadar çirkin ve seviyesiz bir spor ortamına sahip olmamız...