Edebiyatçı Ayşegül Tözeren gözaltında

Edebiyatçı Ayşegül Tözeren gözaltında

20 Ağustos 2019 Salı  |   Günlük

Evrensel'in yazarlarından Edebiyatçı Ayşegül Tözeren'in evi polislerce basılarak gözaltına alındı. Polislerin sadece "ihbar var" gerekçesini sunduğu öğrenildi.    

Edebiyatçı Ayşegül Tözeren'in evi gece saatlerinde polis ekipleri tarafından  basıldı ve gözaltına alındı. Telefonla genel yayın yönetmeni Fatih Polat'a bilgi veren Tözeren'in annesi, "Evde bir sürü polis var. Ayşegül'ü gözaltına alıyorlar. Gerekçe söylemiyorlar" dedi. Polislerin sadece "İhbar var" gerekçesini sunduğu öğrenildi. Polat sosyal medya hesabından "Annesi çok tedirgin ve 'Beni götürmüyorlar' diyerek endişelerini ağlamaklı bir sesle ifade etti. Ayşegül bağırarak, 'Konuşamıyorum, gazetemi çok seviyorum' dedi. Her anı ayrı bir darbe olan bir ülke" diye yazdı.  

Ev baskınının ardından gözaltına alınan Tözeren gece saatlerinde önce Haseki Devlet Hastanesine, muayenin ardından da Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 

Tözeren gözaltında tutulduğu hücresinden avukatları aracılığı ile mesaj gönderdi. Doğum günü olduğunu belirten Doktor Ayşegül Tözeren, on beş yıldır tıbba hizmet ettiğini, belki de bundan daha çok edebiyata hizmet ettiğini de söyleyerek dayanışma çağrısı yaptı. 

Tözeren'in, avukatları aracılığıyla gönderdiği mesaj şöyle: 

"Bugün benim doğum günüm. On beş yılı aşkın süredir tıbba hizmet ediyorum... Belki bundan daha fazla Türkçe edebiyata katkı sunmaya çalışıyorum. Hep dayanışmaya, birlikte üretmeye inandım. 

Evet, bugün benim doğum günüm. Dostlarımdan, arkadaşlarımdan tek dileğim... Bana reva görülen 6 adımlık kapalı bir hücre olduğundan... göğe bakın. Benim için. Uzun Uzun..."