Duvar'da özür yazısı

Duvar'da özür yazısı

18 Kasım 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazete Duvar’da Gülgün Türkoğlu Pagy’nin “Ermeni tehciri” başlıklı yazısı bazı okurlardan gelen tepki üzerine yayından kaldırıldı.

Duvar Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz, polemiğe yol açan yazıyla ilgili olarak “Bir özür yazısı: İnkarcılığa reddiye” başlığıyla şunları yazdı: 

“Fikir özgürlüğünün bizi inkarcılığı kabul etme, göz yumma, yayılmasına yardımcı olma borcu altına soktuğuna inanmıyorum. 

Çok üzgünüm. Utancımı ifade edebilmem çok zor. 

Gazete Duvar, inkarcılığı reddeden bir yayın anlayışına sahip. Ermeni Soykırımı meselesinde de bu böyle. Fikir özgürlüğünün bizi inkarcılığı kabul etme, göz yumma, yayılmasına yardımcı olma borcu altına soktuğuna inanmıyorum. Gazete Duvar’ın düzenli yazarları arasında yer alan Gülgün Türkoğlu’nun dün gece yarısı yayına giren yazısı, bizim yayın anlayışımıza ve ilkelerimize uygun değildir. Neden girdi peki? Bahane olarak algılanması korkusuyla beraber, basit bir nedenle: Düzenli yazarlarımızın yazılarını her zaman okuyarak siteye koymak mümkün olmuyor. Özellikle de editör sayısının izinler nedeniyle çok azaldığı, iş yoğunluğunun azalmadığı cumartesi ve pazar günü gelen yazılarda bu böyle. Okusaydık? Yazara, yazının bize uygun olmadığını söyleyip yayınlamama kararını iletirdik. Kızardı, kınardı, üzülürdü, üzülürdük, ama böyle olurdu. Ne yazık ki böyle olmadı. Bütün sorumluluk elbette bana aittir. Çok üzgünüm. Üzdüğüm, şaşırttığım, yanılttığım herkesten özür dilerim.”

Yayından kaldırılan yazıda 1915 olayları için ”Ermeni ıslahatı” ifadesi kullanılmıştı.