Dünyanın ilk 'boşanma fuarı'

Dünyanın ilk 'boşanma fuarı'

15 Aralık 2019 Pazar  |   Serbest Kürsü

Bugüne kadar hep evlilik fuarlarını duymuştum lakin boşanma fuarını internette araştırma yaparken fark ettim.  

Dünyanın ilk boşanma fuarı 2007 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana'da yapılmış. Avusturya’da 2006 yılında boşanma oranı yüzde 50’ye çıkınca fuarın organizatörü Anton Barz, bugüne kadar hep evlilik fuarı düzenlediğini, ancak boşanmanın güçlüğü konusunda avukat ve arkadaşlarının söylemleri sayesinde boşanma fuarı fikrinin doğmasına neden olduğunu belirtmiş. 

Hayatlarını birleştirmiş, birlikte yuva kurmuş hatta çocukları olmuş çiftlere; boşanma sürecinde ayrılık, doğal olarak her iki cinse de acı verir ama aynı zamanda her iki taraf için de yeni bir başlangıçtır aslında… 

Boşanma fuarının amacı çiftlerin ev hayatlarının değişmesinin ve daha fazla yalnızlık hissetmelerinin önüne geçilerek bu süreçten en az acı ve zahmetsizce çıkabilmeleri olarak düşünülmüş. 

Viyana’da düzenlenen ilk boşanma fuarında avukatlardan haklarıyla ilgili bilgilerin yanı sıra (nafaka, çocuk velayeti vs.) gibi konular hakkında detaylı bilgi alınabilmiş. Ayrıca psikologlar boşanmadan sonraki yaşamlarını düzenlemeleri için tavsiyelerde bulunmuşlar. En çok eşlerinin kendilerini aldatıp aldatmadığını öğrenmek isteyenlere özel dedektiflik hizmeti veren bir firma ile babalık testi hizmeti sunan bir başka firma ise bu ilk fuarın aşırı ilgi odağı olmuş.  

Boşanma fuarına katılım yüksek olunca bu kez 2009 yılında İngiltere’de ülke için bir ilk olan boşanma fuarı düzenlenmiş. Çiftlere yeni bir başlangıç yapmaları için tavsiyeler hedeflenmiş. İngiltere’deki fuarda ev dekorasyonundan tutun da seyahat-tatil seçeneklerine, boşanma sonrası kalan borçlarla ilgili mali düzenlemelere hatta eşinden ayrılanlara yeni bir hayat arkadaşı bulmak için aracılık eden çöpçatan firmalara kadar her şey düşünülmüş. 

İngiltere, Avrupa’da boşanma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri…  

Bir yıl sonra 2010 yılında İtalya Milano’da düzenlenen fuar paylaşımlarını okurken ise bekarların da bu fuara katılıp eş aramak için dolaşmaları gülümsetti beni… 

Milano’da ise aşırı ilgi gören standlar: Dedektiflik, teknik takip ve ayrılan eş tarafından takip edilme durumundan korunma teknikleri (anti-stalking) hizmeti veren firmalar olmuş. Yine bu fuarda da hızlı mutfak dersleri, çöpçatan servisler, çocuk bakıcılığı, bekar turizmini cezbettirecek seyahatler ve hatta etkileme yöntemleri ya da yalnız hayata alışma dersleri önerilmiş. Ayrılık acısı taşıyanları sağlıklı çikolatalarla teselli etmeyi bile unutmamışlar. Ah! Çikolata! Zor zamanların en nefis dostu bence… 

Evet! Dünyada ilk boşanma fuarı Avusturya 2007 de yapılmış. İngiltere 2009, İtalya 2010 en son 2015 ve 2017 yıllarında Almanya… 

Yapılan araştırmalar, erkeklerin ayrılığı kabullenmeleri için kadınlardan daha uzun bir süreye ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Kadınların geçmişi hazmetme süresi ise daha kısa… Belki de bu yeni hizmet sektörü boşanma fuarları ile ayrılık acıları daha da kısa sürer kim bilir? 

Türkiye’de boşanma oranlarına bakınca, son 10 yılda 6 milyon çift evlenmiş ve bunun bir milyonunun boşanmış olduğu görülüyor. Tabii kimsenin boşanmasını istemem ama bu istatistiki bilgilere göre ülkemizde de bir fuar ben organize etsem fena olmaz hani!..