Dünya Kupası'nda kim ne kazandı?

Dünya Kupası'nda kim ne kazandı?

17 Temmuz 2018 Salı  |   Günlük

Dünya Kupası, sadece futbolun değil, sanatın ve siyasetin de zirve yaptığı muhteşem bir kapanış töreni ile Moskova'da sona ererken, kupanın kazananı sadece şampiyon Fransa olmadı. Turnuvanın pek çok kazananı vardı. FIFA başkanı dahil, pek çok otoritenin "gelmiş geçmiş en iyi kupa organizasyonu" olarak nitelediği 2018 Rusya turnuvası alkışlarla, övgülerle, keyifle, mutlulukla tamamlandı. Rusya bu zor işten alnının akıyla çıktı. Baştan sona pozitif bir havada, şenlik ortamında geçen 2018 Dünya Kupası'nın kazananlarını TürkRus.Com derledi.

Kazanan 1/ Fransa ve Deschamps 

Fransa Milli Takımı, turnuvadaki "ezeli" rakiplerinin erken havlu atmasıyla, finale görece "kolay" geldi. Tarihinde ikinci kez kupayı kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Almanya, Brezilya, İspanya gibi favorilerin kupaya erken veda ettiği turnuvada, futboldan çok sonuç odaklı bir stratejiyle adım adım ilerledi ve en iyi performansını finalde ortaya koyarak kupanın sahibi oldu. Fransa'da Teknik Direktör Didier Deschamps da tarihe geçti. Deschamps, Dünya Kupası'nı hem futbolcu, hem de Teknik Direktör olarak kazanan üçüncü kişi oldu. Fransız teknik adam, 1998 yılındaki Dünya Kupası'nda kaptan olarak kupayı kazanan kadroda yer alıyordu. 

Kazanan 2/ Hırvatistan

4 milyon nüfuslu küçük Avrupa ülkesi, "büyük" bir başarıya imza atarak finale kadar yürüdü. Arap ülkelerinde yıllardır takım çalıştıran, kariyerinde bir başarısı olmayan 51 yaşındaki Teknik Direktör Zlatko Daliç, elemelerin son maçında, en kritik dönemde göreve getirilip takımı Rusya finallerine taşımıştı. Modriç, Rakitiç, Mandcukiç, Perişiç gibi yıldızları ile "altın nesil" yaşayan Hırvatlar, her maçın hakkını vererek finali gördü ve çok büyük iş başardı. "Güzel ve sempatik başkanları" Kolinda Grabar-Kitaroviç de Rusya'ya charter uçağı ile yaptığı takımı destek seyahatleri ile gönüllerde taht kurdu. Finalde de dünyanın çoğunun sempatisi Hırvatlaraydı. Belki Fransa'ya karşı gerçek futbollarını ortaya koyamayıp "aşırı motivasyon ve heyecan" yüzünden kaybettiler ama "gönüllerin şampiyonu" oldular. Kaptan Modriç de, "kupanın en iyi futbolcusu" seçilerek kariyerinin en büyük başarısına imza attı. Alkışar Hırvatlar içindi.

Kazanan 3/ Rusya 

Alkışın en büyüğünü Rusya hak etti. Özellikle Batı medyasında burun kıvırılan, eleştirilen, kuşkuyla bakılan, hatta boykot edilmesi istenen bir şampiyonadan "başarı öyküsü" çıkardı. Soçi Kış Olimpiyatları'nın ardından ikinci dev spor organizasyonunu da büyük başarı ile tamamladı. Milyonlarca yabancı, Rusya'da bir ay boyunca futbol şenliği oldu. Ufak tefek sorunlar, adli vakalar olmadı değil, ama bunlar Rusya'nın turnuva başarısına gölge düşürmedi. Rusya, uluslararası platformda "sempati reytingi"ni zirveye taşıdı. Bundan sonra dünyanın her yerinden Ruya^ya akın akın turist gelmesi sürpriz olmayacak. Akışı hak eden bir başka kesim ise, Rusya'nın güvenlik güçleri oldu. Yıllardır her zaman terör tehdidi altında olan Rusya, bu kadar büyük bir operasyonu, en ufak bir terör eylemine müsaade etmeden ve kimsenin burnu kanamadan tamamladı. "Rusya güvenli ülke" mesajını tüm dünyaya verdi.

Kazanan 4/ Putin

Belki de turnuvanın kazanç hanesi en kabarık olsan ismi Başkan Putin oldu. Ülkenin Batı yaptırımları yüzünden izole edilmeye çalışıldığı bir dönemde başarıyla organize edilen turnuva, Putin'in imajına dünyada yeni katkılar sağladı. Tek çok dünya lideri kupa için Rusya'ya geldi. Hele pazar günkü kapanış seromonisi, Sudan Devlet Başkanı gibi uluslararası toplumda tartışmalı bazı isimlerin konuk olması eleştirilse de, tam bir "BM zirvesi" gibi, her kesimden ismi konuk etti. Putin, Rusya'nın kupa başarısının ardındaki isim sıfatıyla alkışlandı. Sadece Rusya'nın son iki maçında tribünde olmaması içeride farklı yorumlara da neden oldu ve yer yer eleştirileri aldı. Ama kupanın kazananlarının başında Putin vardı. 

Kazanan 5/ Rusya milli takımı

Turnuvanın belki de en büyük ve en güzel sürprizlerinden biri evsahibi Rusya'nın başarısıydı. Gruptan zor çıkacağı sanılan Rusya takımı müthiş bir performansa yarı finalin kapısına kadar geldi. Hele İspanya'yı elemesi alkışlanacak başarıydı. Üstelik Rusya bu performansı, evsahibi sıfatıyla, hakemler ve FIFA üzerinde baskı yaratarak değil, bileğinin hakkıyla, centilmen futboluyla ve seyircinin büyük desteği ile sağladı. Rusya artık futbolda ileriye daha umutla bakıyor. Ayrıca evsahibi takımın hemen elenmemesi ve üst düzey bir performans sergilemesi, turnuvanın genel havası ve heyecanın sürmesi açısından da çok olumlu etki yarattı. Rusya ilk turda elense, 2018 bu kadar keyifle anılmazdı.


Kazanan 6/ Futbol, barış, dostluk

Dünyada her kesimden, her fikirden insanın "ortak paydası" olarak futbol, bir kez daha "en büyük kazanan" oldu. Rusya'nın büyük emek ve para harcadığı bu futbol şöleni, herkesi bir araya getirdi. Savaşların, çatışmaların arttığı bir dönemde, dünya bir ay bu sorunlardan uzak, futbolun coşkusu, sevinci ve mutluluğu ile "hiç bitmesin" denecek güzel bir dönem yaşadı. Rusya'nın her şehri, farklı milletler mozayiği olarak turnuva boyunca unutulmaz kareler verdi. Futbolunun güzelliğinin, ortak tutku olmasından kaynaklandığı bir kez daha gözler önüne serildi. 

(TürkRus.Com)