Dunning Kruger Sendromu

Dunning Kruger Sendromu

5 Ağustos 2019 Pazartesi  |   Mentor

Bazen yazmak gerekiyor, artık Galatasaray yanlısı olduğu ortaya çıkan Bipspor için bir şey yazmaya gerek yok, Harvard mezunu birine zeka imasında bulunan bir organizasyonun tarafsız ve gazeteci olmadığı, aksine tetikçilik yaptığı çok açık. 

Dahası var; eğitimi lise, uzmanlığı rehberlik olan birinin Rice Üniversitesinden (sıralama 14.) ve Harvard’dan (sıralama 1.) iş idaresi diploması olan Ali Koç’a FFP (Finansal Fair Play) dersi vermesi artık had bilmezliğin aymazlığa dönmesidir. Psikolojide buna Dunning Kruger Sendromu deniyor, yani cahil cesareti, yani bilmediği konularda biliyormuş gibi davranma. 

Üstelik de yazdığı/ yazdıkları yanlış, hukuken tüzel kişi-gerçek kişi ayırımı vardır ve birinin eylemi diğerini bağlamaz. Örneğin Ali Koç kefil olmadığı sürece Koç Holdingin borçlarından sorumlu değildir. Yani Koç Holdingin Rizespor’a 100 milyon dolar sponsor olması ne FFP açısından ne de hukuki açıdan Ali Koç ve Fenerbahçe’yi bağlar.  

Dünyada da böyle, Katar Şeyhi PSG’nin sahibi ama Katar Varlık Fonuna, yani bizzat şeyhe ait. Katar Havayolları Bayern ve Barcelona’nın sponsoru, kimse FFP falan diyemez, derse ağır saçmalamış olur. 

Ancak  GSTV’nin ligin resmi yayıncısı ile BeinSport’a ait platformda yayın yapması ve ortak ticari çıkarlara sahip olması FFP ve ligin fair play olgusu açısından oldukça sorgulanır bir durumdur. 

Son zamanlarda Koç Holdinge ve Fenerbahçe’ye yönelik saldırılar ve yollarının kesişmesi tesadüf değildir. Koç Holding kapitülasyonların yok ettiği Türk ekonomisini ayağa kaldırmak için Atatürk tarafından kurulmuş ulusal burjuvaziyi ve Anadolu’yu temsil eder. 

Kapitülasyon artığı misyoner-monşer kültürü tarafından saldırıya uğraması tesadüf değildir. Bu mandacılığın günümüzde zuhur etmiş halidir. 

Fetö ve yandaşlarına başkaldıran Fenerbahçe ile milli ekonomiyi temsil eden Koç Holdingin buluşması tesadüf değildir. 

Bu futbol değildir, bu Anadolu ile mandacılığın, özgürlük ile esaretin, nezaket ile varoşun, iyi ile kötünün savaşıdır. 

İngilizlere Harrington Kupasında dersini veren Fenerbahçe 21. yüzyılın kapitülasyon artıklarına da gereken cevabı verecektir.