Domates bibere karşılık nükleer!

Domates bibere karşılık nükleer!

11 Ağustos 2016 Perşembe  |   Köşe Yazıları

100 milyar dolar ticaret hacmi!

Elmayla armudu toplayarak ekonomik bir başarı gibi sunan bundan daha aldatıcı bir laf olamaz.

Adam tüm ülkeyi kalbinden, beyninden yakalamış sana şimdilik gaz yakında nükleer enerji satacak, sen ona domates biber patlıcan satıyorsun... Hadi yanına biraz güneş, koyun derisi, pamuk ile inşaat ekleyelim ama aldığınla sattığını toplamana, Putin bir kenara, Moskova sokaklarındaki çocuklar bile gülüyordur.

Bırakın ekonomik terminolojiyi, her türlü matematiğe aykırı bir ifade tüm toplumu kandıran bir şekilde habire kafamıza kakılmakta! Sihirli kelime;

''Toplam Ticaret Hacmi''!!!

Cari açık var beyefendi cari açık bu ülkede! Aldığınla sattığını toplayıp sahte bir büyük mutluluk yarattığından ve artık kendin de inandığından aradaki uçurumu görmüyorsun! Bu yüzden gerisin, bu yüzden büyümüyorsun, bu yüzden fakirsin! 

Sokaktaki 30 milyon vatandaş ayda 1500 TL kazanıyor ama 3000 TL karta taksitle harcıyor! Hepsi aynı anda ödemiyorum lan dese, bankacılık sistemi çökecek! Devlet de aynı şekilde...Köprüler, yollar, tüneller, inşaatlar hepsi gelecek yıllara torun torununa borç takarak yapılıyor! Olsun "Toplam Ticaret Hacmi"dir önemli olan. Tükettiğin 100, ürettiğin 20, topla ikisini 120 eder...Budur büyüklük!?

330 gün güneşle yıkanan Akdeniz sahilinin böğrüne nükleer tesisi tamamen Rusya'ya ait yaptırıyorsun ve bitince elektriği Ruslar bize satacak ama 150 gün güneş alan Almanya nükleerleri kapatıp tamamen güneş ve rüzgar enerjisine geçiyor! Bu işte yok mu bir terslik? Yahu madem Rus yapıp Rus bize satacak, ne diye Akdeniz in böğrüne sapladın hançeri? Haydi güneşte, rüzgarda rant yok...Yapsaydı Rusya Karadeniz'e bir nükleer tesis, oradan alırdık elektriği! Hatta hemen sınırda Ermenistan'da da  var 2-3 Rus nükleer tesis, oradan alaydık...Barışa bahane!

100 milyar dolar ticaret hacminde Rusya bize 80 milyarlık enerji satarken, biz 20 milyar dolarlık domates vs. satacağız...Aradaki 60 milyar dolar farkı kim ödeyecek? Torun torunları mı?

Efendim, kayıtlara girmeyen Laleli tekstil piyasasında 20 milyar dolar dönüyor! Turizmde de böyle kayıt dışı 5 milyar dolar var! Bak sık sık af çıkarıp yurtdışındaki paraları sorgusuz içeri alıyoruz! Her yıl hata noksan payından gelen kaynağı belirsiz 20 milyar dolar ne sanıyorsun?

Breh breh, kayıtdışı ile geçinen ve bununla yaşayan Kolombiya'nın kokain ticaretini örnek alalım, tekrar haşhaş ekelim, kumarhaneleri açalım! Alenen ve açıkça yapalım. Çok daha iyi para var o işlerde! Tütünün günahı ne peki? Güzelim Ege tütününü söküp attınız, Virginia köşeyi döndü...

Neyse, konumuz Rusya ile tekrar barışıp kaldığımız yerden Rusların bize satışını....Pardon, toplam ticaret hacmimizi arttırmak!

Fakat başka bir sorun daha var! Biz bu ülkede ha bire aldatılmaya alıştık...Gelen giden bizi aldatıyor, kandırıyor! Putin bu duruma dikkat çekip sormadı mı acaba; ''İyi güzel öpüşüp barışalım da, ne malum bir daha aldanıp, aldatmayacağınız?''