Doktorlara yüklenmek

Doktorlara yüklenmek

23 Temmuz 2019 Salı  |   Mentor

Uzmanı olduğum bir konu değil ancak bir hastaneye gittiğimde gördüğüm ve beni endişeye sevk eden bir konu: Bir doktor günde kaç hastaya bakabilir ve o doktorun bir zaman diliminde gerçekten ilgilenebileceği hasta sayısı kaç olmalıdır? 

Bir kardiyolog aynı anda tedavi sürecinde olan üç bin hastaya bakabilir mi? 

Ya da bir doktor günde 50 hastayla ilgilenebilir mi? 

Bilmiyorum, internette arattım sağlıklı bir rakam da bulamadım ama ABD'de hekimlerin çalıştırılabileceği azami süreler olduğunu gördüm. 

Ne kadar doğru bilmiyorum, Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre bir doktorun hastasına en az 20 dakika ayırması gerekiyormuş. Eğer bu sayının üzerinde hasta bakılıyorsa doktor hatası nedeniyle tazminat ödenmesi mümkün değilmiş ve hastane sorumlu oluyormuş, yani günde 20 hasta üzeri doktorun hata riskini önemli ölçüde artırıyormuş. 

Bilmiyorum ama kesinlikle bir doktorun fiziksel kapasitesini zorlayacak sayıda hastaya bakması onun hekim olarak sağlayacağı yararı azaltacaktır. 

Çünkü doktorlar için konu insan yaşamı ve bu hataya açık bir konu değil. İnsanın bir mesleği hatasız yapabilmesi için kafasının rahat ve fiziksel ortamın buna uygun olması gerekiyor. 

Gündelik yaşamda en çok karşılaştığım şey özellikle özel hastane ve özel doktorlarda ticari nedenlerle bu sayının çok aşılıyor olmasıdır. 

Kamuda iş yüküne bağlı olarak oluşan istemsiz sayıları kastetmiyorum, tamamen para kazanmak için yapılan aşırı iş yükünü kastediyorum. 

2 ay sonrasına randevu veren bir doktorun size faydalı olması çok mümkün görünmüyor. Olayların, insanların, teşhislerin hastalıkların karışması, yanlış tedavi ve yanlış teşhis pekala mümkün.  

Elbette bu benim kişisel fikrim ama isim yapmış randevu almakta zorlandığınız doktorlar gitmek bence çok akıllıca bir hamle değil. 

Bana göre en iyi doktor hastasına gerekli zamanı ve ilgiyi verebilen doktordur.