Doğruda eşitlik

Doğruda eşitlik

24 Mayıs 2018 Perşembe  |   Serbest Kürsü

Dün akşam yine aynı şey oldu.

CNN Türk'teki gazeteci heyeti, (ben çok başarılı bulmasam da) Muharrem İnce'yi "biraz gazeteci gibi" sorguladılar.

Ben çok başarılı bulmadım. Çünkü bütün çabalarına rağmen İnce'yi açığa düşüremediler. Bence, her politikacı gibi, ustaca sorularla "açık" noktaları daha iyi ortaya çıkarılabilirdi. Bazı konulardaki yüzeysel vaatlerinin üzerine gerektiği gibi gidemediler.

Meselem o değil.

Başka bir şeyi anlatmak istiyorum. Muharrem İnce ve başka muhalif politikacılar da, muhalif izleyiciler de hep şunu diyor:

"Neden iktidarın başına, ülkede gücü elinde tutanlara da böyle sorular sormuyorsunuz? Gazeteciliği bize gelince mi hatırlıyorsunuz?"

Bu soruyu sorarken "Ona soramadığınızı bana da sormayın" gibi bir imada bulunuyorlar. Hatta, Muharrem İnce, geçenlerde bunu aynen böyle söyledi galiba...

Katılmıyorum.

Gazeteci milleti ne böyle bir ayrım yapmalı, ne de "ona soramadığını ötekine de sormamak" gibi bir tutum içine girmeli. Hepsine (pozitif anlamda) aynı davranmalı. Hepsine gazeteci gibi soru sormalı. Bir başka deyişle, "Madem ona yüklenmedik. buna da insaflı olalım" gibi bir yanlışa asla düşmemeli.

Ben bunu hep şöyle örneklerim:

"Lüks, pahalı, şatafatlı, zengin görünümlü" (Mercedes, BMW, Range, Passat, Volvo, Rolls Royce, Porsche vb.) araçlara trafikte tolerans gösteren, durdurup ceza kesmeye cesaret edemeyen trafik polislerine "Neden mütevazı otomobilleri (Renault, Tofaş, Fiat Ford, Dacia vb.) durduruyorsunuz emniyet şeridinde? "

Bence "Ötekileri de durdurmayın" demek yerine hepsine eşit ve adil davranın demeli. Aksi takdirde, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe ilke olarak alkış tutmuş oluruz.

Zengin cinayet işlediğinde/hırsızlık yaptığında ceza vermeyen hakim, fakire de vermesin diyemeyiz. Kan gövdeyi götürür hırsızlık diz boyu olur o zaman.

Gazetecilik yapılmasını savunmalıyız. "Yapılmamasını" değil. Şu anki durumu düzeltmenin yolu "Negatifte" değil, "Pozitifte" eşitlenmeyi sağlamaktır.

Çağrı bu yönde olmalıdır.

Zafer Arapkirli