'Doğru havadis, dürüst gazete'

'Doğru havadis, dürüst gazete'

30 Nisan 2018 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetenin kuruluş yıldönümü ile ilgili olarak aşağıdaki satırları kaleme aldı:

"Yarın, Hürriyet için özel bir gün. 1 Mayıs 1948'de yayın hayatına başlayan Hürriyet, 70. kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

Hürriyet, 70 yıl önce yola çıkarken okuruna "doğru havadis vermeyi, hakkı gözeten dürüst bir gazete çıkarmayı" ve okurlarla el ele yürümeyi vaat etmişti. Hürriyet'in kurucusu Sedat Simavi, ilk gün kaleme aldığı başyazıda Hürriyet'in temel misyonunu "demokrasiyi savunmak" olarak duyurmuştu:

"Hürriyet'in programı kısadır. Memleketimizde gelişmeye başlayan demokrasi zihniyetini kökleştirmek ve müdafaa etmek için ortaya atılıyoruz ve demokrasinin memleketimizin bünyesine en uygun rejim olduğuna iman etmiş bulunuyoruz.

Demokrasinin müdafisi olduğumuzu ileri sürmekle Demokrat Parti'nin körü körüne taraftarlığını ve Halk Partisi'nin düşmanlığını yapacağımızı zannetmeyiniz! HÜRRİYET, hiç bir partiye bağlı değildir. HÜRRİYET hür ve müstakil kalacaktır.

...HÜRRİYET'in bütün kuvveti, yalnız kendi maddi imkânlarına dayanarak çıkabilmesindedir. Bundan dolayı da kimseyi gücendirmekten korkmayacak ve kimseyi memnun bırakmak duygusunu gütmeyecektir.

Size şimdiden çok vaatlerde bulunmak istemiyoruz. Doğru havadis veren, hakkı gözeten dürüst bir gazete çıkarabilmek için ortaya atıldık. Bu gayeye varabilmek için doğruyu seven, riya, iftira ve haksızlıktan nefret eden okuyucularımızla el ele yürümek istiyoruz.

Vatan ve milletimize faydalı olabilmek için hür ve müstakil bir gazete kürsüsünün herhangi bir makam sandalyesinden daha verimli olduğuna kani bulunduğumuzdan şahsımıza ait hiçbir siyasi gaye gütmeyeceğiz."

Hürriyet'in bugün artık 70 uzun yılı geride bırakması, bu yazıda açıklanan "demokrasiye sahip çıkan, özgür, bağımsız, tarafsız, doğru haber veren, hakkı gözeten gazete" olma misyonunun ne denli isabetle belirlenmiş olduğunun kanıtı. Tabii Hürriyet'in yıllar içinde bu misyondan sapmadığının da göstergesi. Aksi halde zamana yenilir, ana akım medya pozisyonunu koruyamazdı."

Yazının devamını okumak için tıklayın