Doğan Akın'dan yalanlama

Doğan Akın'dan yalanlama

24 Temmuz 2019 Çarşamba  |   Günlük

T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) bünyesinde faaliyet gösteren Journo internet sitesinin "para karşılığı haber yapan siteler"le ilgili iddiası konusunda bir yazı kaleme aldı.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Eğer takdir seslerini; dostlarımızın alkış sadalarından değil de, düşmanlarımızın kin ve garaz dalgalarından duyabilirsek, yolumuz çetin, fakat yolculuğumuz yaşanmağa değer olacaktır..." 

Şevket Süreyya Aydemir'in üç ciltlik İsmet İnönü biyografisi "İkinci Adam"ın ikinci cildi bu cümleyle başlar. Aydemir, başkalarında aradıkları kusurda mutluluk arayanlara karşı yılmamanın kıymetini, umudun adresini böyle tarif eder. 

Birkaç ay sonra 10 yaşına basacak olan T24 elbette büyük bir mesleki dayanışma ve arkadaşlıkla, gazeteciliğin üzerine titreyen bir birikim ve çıkarsızlıkla, ancak "kin ve garaz"a da pabuç bırakmayarak bugünlere geldi. Elbette hatalar, yanlışlar yaptık, halen de yapıyoruz; her gün yüzlerce içerik yayımlarken aksini iddia etmek mümkün değil. Ancak "niyet ederek, kastederek" bir mesleki hata yapmamaya özen gösterdik, gösteriyoruz. Kastetmeden yaptığımız hatada/yanlışta ısrar etmiyor, özür dilemek de dâhil, gidermeye çalışıyoruz. 

T24'ü durmaksızın yalanlarla hedef alanların çok büyük bir bölümü ile bugüne kadar muhatap olmadık, olmuyoruz; zira ne bir kıymeti var söylediklerinin, ne bir itibarları, ne de etkileri. Gazeteci kılıklı itirafçıları, kiralık tetikçileri, her türlü iktidara müptela yanaşmaları, medyadaki günahları eşliğinde kendi ağırlıklarıyla kendi uçurumlarına yuvarlanan zavallıları sayfalarımıza sıçratmıyoruz, bulaştırmıyoruz. 

T24, kuruluşundan bugüne kadar hiçbir şirket, kişi, kurum, dernek, hareket, oluşum, fon ve adı her ne olursa olsun benzerlerinden para veya maddi bir destek almadı, teklifte bulunanları reddetti. Bu gerçeği defalarca ilan ettik. Hiç kimse de aksini -doğal olarak- ispatlayamadı. Nokta! 

Journo'nun 'satılık haber'i 

Bu durumu elbette bilmesi, defalarca yapılan açıklamalardan okuması, defalarca paylaşılan sohbetlerden öğrenmesi beklenen Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) bünyesinde yayın yapan Journo internet sitesi de, T24'ü, içinde bulunmadığı, daima sakındığı para ilişkileriyle sözüm ona kirletmeye çalışan güruha dâhil olabildi. 

Genel yayın yönetmenliğini TGS Genel Örgütlenme Sekreteri olan ve yıllardır "dostane" iletişim dışında bir hissiyatımız bulunmayan Mustafa Kuleli'nin yaptığı Journo.com.tr, dün (22 Temmuz Pazartesi) bir iddiayı "haber" olarak yayına koydu.  

"Satılık haber: '50 liradan başlayan fiyatlarla isterseniz röportajınızı da yayımlatırız'" başlığıyla verilen "haber"den öğrendik ki, T24 de "para karşılığı haber ve röportaj yayımlayan" haber sitelerinden biriymiş! "Haber"de ismi gizlenen halkla ilişkiler/PR ajansının "para karşılığı haber ve röportaj yayımlatmayı vaat ettiği" siteler arasında T24'ün fiyatı 2 bin 100 liraymış! 

Metinde adı gizlenen ve dün T24'ten Journo'ya yaptığımız çağrıya rağmen ifşa edilmeyen şirketin adını daha sonra tespit ettik: Distile Danışmanlık.  

(T24'ün yaptığı yalanlama ve çağrının ardından, Journo'daki metne sonradan, "reklamını yapmamak amacıyla" şirketin adının gizlendiği ifadesinin eklendiğini not edelim.)  

T24'te yaptığımız teknik incelemeye göre, söz konusu PR şirketi, tam 909 siteyi içeren bu deli saçması listeyi elektronik ortamda 21 Temmuz'da oluşturmuş ve ertesi gün Journo'da "adı gizlenerek" haber olmuş. 

Şirketin sitesinde "Ücretli şekilde yayın yaptırabileceğiniz haber sitesi fiyatları için burayı tıklayınız" anonsuyla yönlendirildiğiniz sayfaya gittiğinizde PDF formatındaki bu listeye ulaşıyorsunuz.  

Journo, T24 adına yasal girişim başlattığımız bu şirketin listesindeki 909 siteden, şirketin en yüksek fiyat biçtiği 20'sini seçmiş, 19. sırada T24 var. Oysa, TGS'nin örgütlü olduğu-olmadığı (hepsini tenzih ederim) çok bilinen birçok site Journo haberine konu olmamış. Bir tür "para karşılığı haber yapıyor, ama ucuza satıyorsan kirlenmiyorsun" kafası!"

Yazının devamını okumak için tıklayın