Doğal gaza virüs darbesi

Doğal gaza virüs darbesi

26 Mart 2020 Perşembe  |   Günlük

Doğal gaz fiyatlarının da son 15 yılın en düşük seviyesine inebileceği tahmin ediliyor. Kommersant gazetesi, Rusya'nın en büyük gaz ihracatçısı Gazprom'un uzun vadeli kontratlar dışında, Avrupa spot piyasalarında bin metreküp gazına ödenen fiyatın 90 dolara kadar düştüğünü yazıyor. 

Gazprom'un yaptığı uzun vadeli anlaşmalarda da doğal gazın fiyatı büyük ölçüde petrol fiyatına endeksli. Petrol fiyatlarındaki düşüş, doğal gazın fiyatını da otomatik olarak aşağı çekiyor. 

Öte yandan, Avrupa'yı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ülkelerin aldığı karantina kararlarının, gaz tüketim talebini düşürmesi bekleniyor. 

Bu durumda Gazprom'un iş ortakları sözleşmelerdeki "mücbir sebep" maddelerinin işletilmesini isteyerek ödemelerden kaçınabilir.   

Şirketten yapılan açıklamada kendilerine henüz bu yönde bir talep gelmediği bilgisi paylaşıldı. Büyük yatırım projelerinde revizyona gitme planı ise bulunmuyor. 

Kommersant, Gazprom açısından şu günlerde Rusya'nın merkez bölgelerine gaz satmanın Avrupa'ya satmaktan daha kârlı olacağı yorumuna yer verdi. 

Rus medyasına yansıyan petrol krizi öncesi son haberlerde uzmanlar, Rusya'nın Türkiye'ye gaz satış fiyatının ortalama 255 dolar civarında olduğunu iddia etmişti. Anlaşmalar gereği bu fiyatlar açıklanmıyor. 

(TürkRus.Com)