Diplomatik silah olarak 'şarap'

Diplomatik silah olarak 'şarap'

26 Haziran 2019 Çarşamba  |   Günlük

Moskova, Gürcistan'la başlayan yeni kriz sonrası bu ülkeye yönelik tavrını giderek sertleştiriyor. Kremlin, "Rusya karşıtlığı devam ettikçe" Gürcistan'a uygulanan yaptırımların süreceğini açıkladı. 

İki ülke arasında artan siyasi gerilimin ardından Rusya'da yine Gürcü şarapları takibe alındı. Bu arada Rusya basınında yer alan haberlere göre, ilişkilerin yeniden kopmasının Gürcü ekonomisine turizm ağırlıklı olmak üzere, en az 750 milyon dolarlık bir zarar faturası çıkaracağı hesaplanıyor. 

Moskova benzer bir tavrı, 24 Kasım 2015'de uçağının düşürülmesinin ardından göstermiş ve Türkiye'ye karşı ekonomik yatırımlar uygulamaya başlamıştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Gürcistan'da Rusya karşıtı hava dağılana kadar bu ülkeye yönelik yaptırımların süreceğini açıkladı. "Gürcistan'da Rus karşıtı histeri hakim" diyen Peskov, bu ülkedeki Rusya vatandaşlarının tehdit altında olduklarını söyledi.  

Bu arada Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Gürcistan’dan şarap ve diğer alkollü içeceklerin Rusya’ya sevkiyatına yönelik kontrollerin artırıldığını açıkladı. Açıklamada, son 5 yılda Gürcü şaraplarındaki standart ihlallerinin üç kat arttığı ileri sürüldü. 

Rusya, Tiflis ile yaşadığı gerginliğin ardından 2008 yılında yasakladığı Gürcü şaraplarının ithalatını 2013 yılında yeniden serbest bırakmıştı.  

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi Güvenlik Komitesi üyesi Frantz Klintseviç ise Gürcistan'a karşı yeni yaptırım kararı alınabileceğini söyledi. 

Rusya-Gürcistan ilişkileri 2008 Ağustos ayında patlayan Güney Osetya Savaşı'ndan bu yana gergin. 

Geçen hafta, Rusyalı bir milletvekilinin Gürcü parlamentosunda konuşması ülkede büyük tepki çekmiş ve Rusya karşıtı gösterilerin fitilini ateşlemişti. Çıkan olaylarda 240 kişi yaralanmıştı.  

Putin'in talimatıyla Rusya'dan Gürcistan'a tüm uçak seferleri 8 Temmuza kadar yasaklanmıştı.  

Siyasi talepler sürüyor 

Gürcistan’ın iktidardaki Gürcü Rüyası partisi başkent Tiflis’teki protestoların ardından, parlamento seçim sistemini orantılı hale getirecek değişiklikler yapma ve seçim barajını yüzde 5’in altına indirme sözü verdi. Bu, hükümet karşıtı protestocuların başlıca taleplerinden biriydi.  

VOA'nın haberine göre, iktidar partisinin Rus hükümet yetkilileriyle yakın ilişkide olduğu görüşünde olan binlerce protestocu seçim sisteminin değişmesi ve İçişleri Bakanı’nın görevden alınması talebiyle Perşembe günü sokaklara dökülmüştü. Protestolar, uluslararası parlamenterler toplantısında Rus milletvekili Sergei Gavrilov’un başkent Tiflis’i ziyareti sırasında mecliste söz almasının ardından alevlendi. 

Gürcistan’daki en varlıklı kişi olan, iktidardaki Gürcü Rüyası partisinin kurucu lideri ve Rusya vatandaşlığına da sahip Bidzina Ivanishvili ise protestoların beşinci gününde sessizliğini bozarak protestoculara yanıt verdi. Ivanishvili, “Bugün, toplumun değişim istediğini görüyoruz” dedi ve muhalif halkın talep ettiği şekilde seçim sisteminin daha adil olması için değiştirileceğini belirtti. Ivanishvili ayrıca yeni sistemin gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde geçerli olacağını söyledi.  

Ancak Perşembe günü başlayan gösterilerde polisin müdahalesi sonucu yüzlerce kişinin yaralanmasına ve yüzlercesinin de gözaltına alınmasına da tepki göstermeye devam eden protestocular İçişleri Bakanı’nın istifasını talep ediyor.  

Gösterilerde en az 240 kişinin polisin gaz bombası ve tayzikli su kullanması nedeniyle yaralandığı, 300 protestocununsa gözaltına alındığı belirtiliyor. Tiflis’teki protestolar, Gürcü Rüyası partisinin 2012 yılında iktidara gelmesinden bu yana karşılaştığı en sert halk muhalefeti olarak değerlendiriliyor. 

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)