'Diplomatik opera'

'Diplomatik opera'

4 Şubat 2019 Pazartesi  |   MG Özel

Geçen yıl yüz yüze ya da telefonla toplam 25 kez görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan ayındaki zirvesine alışılmadık bir mekan ev sahipliği yapacak. 

Ama 8 Nisan’daki  buluşmanın adresi yine bir saray ya da benzeri resmi bir yer değil, Moskova’daki dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu olacak. “Rusya-Türkiye Kültür Yılı”nın açılışını yapacak liderler, birlikte Troya (Truva) operasını da izleyecek. 

Zirvenin yeri Rus-Türk ilişkileri açısından bir ilk olsa da, Pyotr Çaykovski, Sergey Rahmaninov, Sergey Prokofyev, Dmitri Şostakoviç gibi dünyaya ünlü besteciler armağan eden bir ülkenin başkanı olarak Putin yabancı politikacıları geçmişte de Bolşoy’da ya da diğer kültürel mekanlarda sık sık ağırladı. 

Örneğin 6 Aralık'taki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesinin ardından liderleri St.Petersburg'taki Mariinski Tiyatrosu'nda Çaykovski'nin ünlü Fındıkkıran balesini götürdü. Azerbaycan ve Ermenistan liderleri bu vesileyle ayaküstü de olsa görüşme fırsatını buldu. 

Putin 27 Aralık'ta ise ülkenin siyasi elitini ve ünlü isimlerini Bolşoy Tiyatrosu'nda toplayarak yine Fındıkkıran balesini izlettirdi.  

8 Nisan’daki zirvede iki liderin çözüm bekleyen konuları derinlemesine konuşması belki zayıf bir olasılık. Ama Erdoğan'ın Bolşoy Tiyatrosu'na katkıları bulunmuş Türk sanatçılardan söz etmesi hiç de sürpriz olmayacak. Örneğin Meriç Sümen,1972, 1979 ve 1982 yıllarında "Giselle" rolünü oynayarak Bolşoy tarihinde başrol üstlenen ilk yabancı “Prima Balerin” olmuştu. Benzer şekilde Leyla Gencer ve Murat Karahan da Türkiye'yi başarılı şekilde Bolşoy'da temsil eden sanatçılar oldu. 

Daha gerilere gidersek… 

1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün daveti üzerine bu tiyatronun ünlü Sovyet sanatçıları Türkiye'de konserler vermişti. Programda yer alan ünlü Sovyet ve Rus bale sanatçısı Asaf Messerer, ziyaret sırasında dönemin Türk bakanlarının kendi makam araçlarını konuk sanatçılara tahsis ettiğini anlatmıştı. Sanatçıları bizzat Atatürk kendi köşkünde yemekte ağırlamıştı. 

Bunlar kuşkusuz Türk-Rus ilişkilerinin güçlenmesini sağlayan sembolik ancak önemli olaylar. Şimdi sıradan Bolşoy Tiyatrosu'ndaki Truva operasının ev sahipliği yapacağı yeni bir zirve var. 

Fuad Seferov, Moskova