'Derin Rusya' analizi...

'Derin Rusya' analizi...

4 Mart 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Herkes yazıp çiziyor, ben de yazayım. Ama madde madde;

1- Rusya ikiye ayrılır; Rus derin devleti  ve Rus halkı. Bu ikisi birbirlerinden kopuktur. Halk, derin devletin dediğini yapmakla, dinlemekle ve inanmakla mükelleftir.

2- Rusya'nın gücü, elindeki sayısı bilinmeyen nükleer silahlarından gelir. 

3- Rus halkı da ikiye ayrılır, kadınları ve erkekleri. Kadınları Rusya'nın her şeyidir, erkekleri ise bir yeri...

4- Rus kültürü zengindir ama bir o kadar da narsisttir. "Ben" der başka bir şey demez Rus insanı böyle yetiştirilmiştir. Entelektüel Ruslar sayıca çok azalmış ve dahi imkanı olan terk-i diyar etmiştir.

5- Rusya'nın yer altı zenginlikleri yüzyıllardır kendi üst tabakası tarafından yağmalanır. Ama bir türlü bitmez. 

6- Rus erkekleri 3 şeyle gurur duyar; kadınlarının güzelliği, iyi votka içmeleri ve iklimleri. Kendilerine bildiğiniz ayı derler ve bununla da gurur duyarlar.

7- Paranın büyük kısmı Moskova'dadır. Bu güzel şehir devlet içinde devlettir. 

8-Ruslarla Türkler tarihleri boyunca hiçbir zaman barış içinde yaşamamıştır ama iki taraf da yeri geldiğinde birbirine hep yardım etmiştir zira coğrafya buna iki tarafı da zorlar, hatta mecbur kılar.

9- Türkiye üretmeli, Rusya tüketmelidir. Çünkü Ruslar dünyanın en "talepkâr" halkıdır. En iyiyi en hızlı ve ucuz yoldan elde etmek isterler. Çoğu zaman becerirler de...

10- Rusya ile Türkiye hiçbir zaman ortak olamaz, buna ne kafa yapıları ne de kültürleri müsaittir ama kesinlikle iş birliği içinde olmaları gerekir, eğer olmazlarsa her ikisini de emperyaller ham yapar. Bunu Ruslar Türklerden daha iyi bildikleri için Türkiye'yi hep yörüngelerinde tutmak isterler. 

11- Ruslar devlet işlerinde kesinlikle acımasızdır. Bugün "he" dediğine yarın, çıkarları gereği "nyet"(hayır) diyebilirler ve kesinlikle de geri adım atmazlar. 

12- Rus halkı milliyetçi gibidir ama aslında değildir. Çünkü Rus milliyetçiliği zorakidir. Sebebi 1. maddede açıklanmıştır.

13- Rus kadınları dünyanın en güzel, hoş ve seksapeli yüksek kadınlarıdır. Bunda tüm dünya hem fikirdir.

14- O kadar zenginliğe rağmen Ruslar bir türlü teknolojik sıçramayı yapamazlar. Çünkü elin adamı yapmış, bende de para var, ne uğraşacağım, bastırır parayı alırım diye düşünürler. 

15- Kiliselere kadınları gider, erkekleri gitmez! 

16- Bir Türk erkeğini Hugh Jackman gibi hissettirecek kadar erkeğine bağlıdır Rus kadını ama aynı sevgi ve saygıyı görürse, görmez ise adamı dumur eder.

17- Türkiye Rusya'ya, Rusya'nın Türkiye'ye olduğundan daha fazla lazımdır. Çünkü Türkiye iyi top oynayan bir çocuk gibidir, iki takım aldım verdim yaptıklarında kendi cehanına almak isteyecekleri ilk çocuktur Türkiye. Bu çocuğun hem topu (Anadolu) vardır hem de yeteneği (kolayca ölüme gidecek ordusu). Karşı tarafın eline geçmesi maça bir sıfır yenik başlamak demektir. Büyük abilerin takımları ise bunu hiç istemez!

Kıssadan hisse: Birbirimizin değerini bilelim, halkların kaynaşmışlığını, kendini tanrı mertebesine yükseltmiş yöneticilerin ihtiraslarına kurban etmeyelim. Mantıklı ve akıllı olalım, birbirimize katlanalım, birbirimizi kollayalım. İşte o zaman "coniler" ve haremindekiler süklüm püklüm otururlar oturdukları yerde, hem de ebediyen...

Akın Teksöz

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.