Derbinin ardından...

Derbinin ardından...

2 Aralık 2019 Pazartesi  |   Günlük

Hafta içi oynadığı Avrupa arenasına neredeyse alt yapısıyla çıkan Trabzonspor zirve yarışından kopmamak adına  mutlak 3 puan parolasıyla çıktığı maçta çok önemli bir 2 puan bıraktı. 

İlk yarıya baktığımızda oyunu fazlasıyla kendi yarı sahasında kabul eden bir Trabzonspor gördük. Her iki takım da hücumda etkili olamazken savunmada daha kontrollü olan bir Galatasaray vardı. Karadeniz ekibi Nwakaeme ve Yusuf gibi isimlerden beklenen performansı alamayınca ilk 45 dakika beraberlikle sonuçlandı.

İkinci yarıya Lemina-Jimmy, Feghouli-Seri  değişikleriyle başlayan Galatasaray henüz oyunun ilk bölümünde kalesinde golü görmesine rağmen oyuna gelen hareketlilik ile beraber topu 3. bölgeye daha rahat taşıdı. Bununla beraber golü erken bulan Trabzonspor neden defansa çekildi anlamış değilim. Fırtınayı arkasına alıp hücumu daha fazla düşünselerdi çok farklı bir maç konuşuyor olabilirdik. Ünal Karaman kendini bu konuda biraz daha geliştirmeli. Trabzonspor neredeyse  öne geçtiği her maçı sıkıntıya sokuyor. Bu gerçekten eleştirilmesi gereken bir durum. Bununla beraber iki ekip de 90 dakika maçta kalmak için ellerinden geleni yapıp stadyum ve ekran başındakilere muhteşem bir akşam yaşattılar. Futbol adına, derbi adına olması gereken her şeyin olduğunu düşünüyorum.

Galatasaray açısından bu maç her ne kadar puan kaybı ile sonuçlanmış olsa da aslında kazanılan birçok şey olduğunu düşünüyorum. Bu kadar eksiğe rağmen Trabzon gibi bir deplasmanda nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadılar. Önde basan, yenilgiyi  kabul etmeyen bir takım vardı sahada. Galatasaray devre arasına kadar önümüzdeki 3 hafta evinde oynayıp, zirve ile puan farkını kapatmamak için elinden geleni yapacaktır.Tıpkı geçen sene olduğu gibi ocak ayından sonra bambaşka bir takım göreceğiz. Fatih Terim neşteri vurup 23. şampiyonluk için her şeyini verecektir. Eksiklerin de takıma dönmesi ile birlikte ilerleyen haftalarda çok daha farklı bir takım izleyeceğimizi düşünüyorum.

Bülent Kaan Köse