Derbideki olaylar ve 24 Haziran

Derbideki olaylar ve 24 Haziran

20 Nisan 2018 Cuma  |   Serbest Kürsü

Gayet iyi bir Fener'liyim. Gerektiğinde objektif olabilen, futboldan, basketboldan gayet iyi anlayan bir neferim! Alçakgönüllü olmanın manası yok!

Hep söylüyorum, bu memlekette futbol hikayedir. Goy goydur. Kalitesiz ve başarısızdır. Oynayan da izleyen de genelde cahil, okumamış kesimdendir. Şap şup tükürürler, iki kelimeyi bir araya getiremezler.

Oysa basketbol tam tersidir. Fener son 5 yılda Türk spor tarihinin en büyük ve başarılı atılımını yapmıştır. Ülkenin tek gurur duyulacak takımıdır.  

Ama her ne hikmetse (ben aslında sebebini biliyorum) futbol izleyen kat kat fazladır.

Dün bir oyun oynandı. Millet yarıda kaldı falan diyor ama öyle değil. Oynandı ve sonuçlandı.

Bir kere, takımların yedeklerinin oturduğu yerin arkasındaki yerler çok değerlidir. Öyle önüne gelen orada oturamaz, önce parası olacak, sonra da kombinesi ya da torpili. Herkes herkesi tanır. Genelde de futbolcu eşleri, dizi oyuncuları vs gibi kalburüstü tiplerin yeridir. Yani, eline geleni sahaya atan tipler orada olmaz, olamaz.

Ama dün birileri vardı. Çakmak, bozuk para, hatta peruk attılar yahu. Millet de tırsık olduğu için engel olmadı. Zaten plan da buydu. Şenol Güneş'i tahrik etmek çocuk oyuncağı. Bir iki laf atarsın kayıtsız kalamaz. Herkes Aykut Kocaman değil haliyle! Bu adam budur, kimse aksini iddia edemez, kaybetmeyi hazmedemez. 1996'daki travmanın üzerine bir de 2011 sezonunda şampiyonluğu Fener'e kaptırdığı için ruhu huzursuzdur. Yanında da hemşehrisi Tolga var, bunlar Karadenizliler ya, delikanlılıklarına laf ettirmeyecekleri için ikisini gıdıklamak çok kolaydır. Ama haklarını da yemeyelim bu tipler zekidirler. Durumu lehlerine çevirme konusunda da maharetlidirler. İşte dün olanlar bundan ibarettir. Bu özelliklerini bilen birileri, ruh hallerinden faydalanarak kaos yaratmış, Fener'in başını derde sokup ülke gündemini de bir iki gün değiştirmek istemiştir. Bu iki vatandaş da bu fırsatı gayet iyi kullanmışlardır. Bu arada kafası yarılmış, damla kan yok. Su bardağı göğsüne geliyor adam kendini yere atıyor falan... Bunları geçiyorum çünkü bugüne kadar neler yaşadık ki buna bu kadar şaşırıyor insanlar anlamak mümkün değil. Zürih'te mi yaşıyoruz? Başlıklara bakıyorsun aman yarabbi, son 100 yıldaki en makus olay. Yahu bu takımın otobüsüne gerçek kurşunla ateş edildi, bütün takım ölecekti yahu, ötesi var mı? Harbiden ne oldu o olay? 

Hakim zihniyet ne ise bizim gibi eğitim seviyesi düşük halklar da aynı şekilde hareket eder. Ülkede hak hukuk yerlerde olduğu için de kimse kendini savunamaz hale gelir. Bakın görün, o yakalandığı iddia edilen kişiler hemen salıverilir, Fener hükmen mağlup edilir, BJK kupayı alır ve konu biter gider. Bu arada bizim saha da bilmem kaç kapanır falan... Alıştık artık. Alıştırdılar.

Son sözüm şudur; 24 Haziran'daki baskın (bence sonucu belli) seçimde, bu zihniyet galip gelecektir. Gelmemeleri için bizim gibilerin bir taraflarını kaldırıp tepki göstermesi şarttır. Gösterir miyiz? Valla ben göstermem. Niye göstereyim kardeşim, sağımdaki solumdaki malı götürürken, sakillik diz boyuyken ben mi kurtaracağım memleketi!  

Analizör