'Denizbank'ı satmak zor karardı'

'Denizbank'ı satmak zor karardı'

9 Haziran 2018 Cumartesi  |   Günlük

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank'ın başkanı German Gref, Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımların bankanın işlerine etkisini değerlendirdi ve yaptırımlar konusunda "karamsar" konuştu.

Kommersant gazetesine özel bir demeç veren Gref, Denizbank'ın satışı konusunda da, "Yurtdışındaki en büyük ve en başarılı aktifimiz olan  Denizbank'ın satış anlaşmasını imzaladık. Benim için bu, alınması çok zor bir karardı" dedi.   

Gref yaptırımlara rağmen, Ukrayna'da sahip oldukları banka da dahil, bütün birimlerin 2017'de kâr ettiğini ancak şirketin yaptırımlarla birlikte uluslararası varlıklarını optimize etme kararı aldığını söyledi.

Gref tam bu noktada gelen bir soru üzerine Denizbank'ın satışını da bu optimizasyon süreci bağlamda değerlendirdi. Rus yönetici Denizbank'ın son derece başarılı bir büyüme süreci içinde olmasına rağmen, yaptırımlar nedeniyle rakiplerine göre daha zorlu koşullarda iş yapmaya çalıştığına dikkat çekti.

Gref ayrıca yaptırımlar yüzünden Avrupa'daki bazı pazarlardan çekilmeye devam edebileceklerini, Belarus, Kazakistan gibi ülkelerde ise çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Gazetenin "Yaptırımların kalkacağı günü bekleyip uluslararası yatırımları elde tutmayı neden denemiyorsunuz?" sorusuna Gref planlamada 3 yıllık perspektifi dikkate aldıklarını ve bu perspektifte yaptırımların kalkacağını düşünmedikleri yanıtını verdi.

(TürkRus.Com)