Demirören'de 'dijital dönüşüm' iddiası

Demirören'de 'dijital dönüşüm' iddiası

30 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Günlük

Medyaradar, Hürriyet, Milliyet ve Posta gazetelerinin Demirören Medya'nın "dijital dönüşüm" kararı çerçevesinde basın hayatına son vereceğini ileri sürdü. Demirören Medya Grubu iddiayı yalandı.

Medyaradar'ın konuya ilişkin haberi şöyle:

"Üst düzey kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Demirören Medya dijital dönüşüm kararı aldı. Tüm gazeteler sadece online mecrada olacak, basılmayacak. Kurum bünyesindeki gazetelerin tamamı, yani Hürriyet, Milliyet ve Posta artık sadece internet sitesi üzerinden devam edecek. 

Kararın alınmasında, artan kağıt maliyetleri ve evden çalışma düzenine geçişle dijital dönüşümün daha uygun olacağı fikri etkili oldu. Medyaradar’a konuşan kaynaklara göre karar, dünkü yönetim toplantısında alındı. Toplantı sonrasında, dün gazete binasında çalışanlara eşyalarını toplamaları için Perşembe gününe kadar mühlet verilmişti. Başta Hürriyet olmak üzere, gazetelerin bayramda basılmaması aslında Demirören yönetiminin bugünkü kararı için önemli bir sinyaldi. Çalışanlarsa eşyaları toplama talimatı sonrası endişeli bekleyiş içerisinde."

Medyaradar'ın "akşam bombası" başlığıyla duyurduğu iddiayı Demirören Medya yaptığı açıklamayla yalanladı. Ayrıca şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "30 Mayıs Cumartesi günü bir haber sitesinde yer alan Şirketimiz de dahil olmak üzere Demirören Medya Grubu'nun bünyesindeki tüm gazetelerin dijital dönüşüme geçeceği, basımlarının durdurulacağı ve yayınlarına sadece internet üzerinden devam edeceklerine ilişkin iddialar hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iddia için, "Bunun tek harfi bile doğru değil... Hürriyet, son dönemde artan tirajıyla sektörün öncüsü durumunda... Sanırım bunun rahatsızlığı söz konusu..." dedi.