“Değerli yalnızlık”la gelen izolasyon

“Değerli yalnızlık”la gelen izolasyon

30 Aralık 2014 Salı  |   MG Özel

Dış politika yazarı Semih İdiz, geride bıraktığımız yılda Türkiye'nin dış politikasını Medya Günlüğü'ne yazdığı yazıda değerlendirdi:

 

2014 Türkiye'nin sadece Ortadoğu'da değil, Batı ile ilişkilerinde de dünyada yalnızlaştığı, hatta izole olduğu bir yıl olarak tarihe geçti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanları ise bu durumu, "değerli yalnızlık" diyerek rasyonalize etmeye çalıştı.
Uluslararası alanda yalnızlaşmanın nedenlerine baktığımız zaman, hükümetin özellikle Suriye, Mısır ve İsrail politikalarında katı bir tutum aldığını görüyoruz. Gerçek şu ki, Türkiye Suriye gibi Irak'ta da tarafsız kalamadı, mezhepsel politika izlediği algısı oluştu. Ayrıca bunda Erdoğan'ın genel anlamda Batı karşıtı çizgisi rol oynadı.

2014 yılı boyunca Türkiye'de iç ve dış siyaset birbirine karıştığını gördük. Hükümet Gezi olaylarında "Batı parmağı" aradı, hatta biliyoruz ki "faiz lobisi"ni suçladı.

"Sıfır sorun" politikasının mimarı olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlık görevine getirilmesini de  yine iç politika kapsamında değerlendirmemiz gerekiyor. Biliyoruz ki Davutoğlu Türkiye'nin bölgede oyuncu olarak yer almasını istiyor ama bu şu anda mümkün görünmüyor. Aslında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın son açıklamalarına da bakarsak Davutoğlu Mısır konusunda Erdoğan'a oranla daha esnek olmak istiyor ama Cumhurbaşkanı'nın katı tutumu nedeniyle bunu dışa vuramıyor. Yani Başbakan Davutoğlu gönlünde yatan aslanı açıklayamıyor.

Yılın son günlerinde Rusya lideri Vladimir Putin'in Ankara ziyareti de çok konuşulan önemli bir dış politika gelişmesiydi. Ancak bu buluşma daha çok birbirinee muhtaç iki liderin dünyaya yalnız olmadıklarını gösterme çabasına benziyordu. Biliyoruz ki Putin'in önemli iç ve dış sorunları var, örneğin Batı'nın ülkesine uyguladığı ambargo, petrol fiyatlarının düşmesi ve son haftalarda Rusya'yı derinden sarsan ekonomik kriz gibi...Yani, aslında yalnız olan iki lider yalnız olmadıklarını kanıtlamaya çalıştı Ankara'da...

Peki, yeni yılda aynı dış politika sürecek mi, yoksa ayarlamalara mı gidilecek? 

2015 yılında seçim yapılacağını düşünürsek Türkiye'nin aynı politikaları sürdüreceğini varsayabiliriz. Çünkü böyle bir dönemde dış politikada yapılabilecek değişiklikler, daha önce söylenenlerin havada kalması anlamına gelecek. Evet belki Türkiye'nin, özellikle Mısır için söylediklerinde haklılık payı var ama gerçek şu ki, bu politika uluslararası alandaki gerçekleri temsil etmiyor. 

 

Semih İdiz

 

30.12.2014