Defans takımın surlarıdır

Defans takımın surlarıdır

24 Haziran 2018 Pazar  |   Köşe Yazıları

Baskının, devamlılığın ve fizik gücünün hakim olduğu modern futbolda artık  akan oyunda pozisyona girmenin ana kuralı, rakip atağa çıktığında kazanacağın toplarla rakibi hazırlıksız yakalayabilmekten geçiyor.

Öykündüğümüz Avrupa futbolunun devlerinden biri olan Barcelona, topa sahip olmanın kıymetini biliyor... 

Bizler gibi ceza sahasına giremiyorsam uzaktan kaleyi yoklayıp belki gol olur değil, topu en yakın takım arkadaşına aktarıp düzenli paslaşarak rakibi kendi yarı alanında bunaltarak gol yollarında etkili oluyorlar, kısacası topun hakimiyetinin kıymetini biliyorlar. Ne aşırı defansif ne de aşırı ofansif bir futbol anlayışı başarılı olabiliyor, kontrollü ve bireysel hataların olmadığı futbol anlayışı başarıya ulaşıyor.

Günümüz modern futbolu, sürekli rakip alanda agresif pres yapmak ya da sürekli defansif bir anlayışla topu kendi yarı alanında uzun süre topu tutup orta sahanın devamlı geriye oynaması değil. Kaliteli orta saha ve forvet oyuncularınızın olması size ayrıcalık sağlamaz. Eğer yeri geldiğinde iyi bir alan savunması ve bireysel savunma yapan fiziksel olarak üstün ve kondisyonu iyi defans oyuncularınız yoksa,kendi yarı alanından topu çıkartamıyorsa ya da sağ ve solbekleriniz defansa geriye gelemiyorsa ileride yakalanıyorsa , kanatlardan bindirip rakip ceza sahasına tehlikeli ortalar yapamıyorsa başarı, verim sağlanamaz.

Eski futbol anlayışına göre sağbek ve solbek sadece kanatlardan akınları kesmekle adam adama oynayabilen, rakip hücum oyuncularını fizik gücü ile sindiren, hamle özelliği ve zamanlaması iyi olan oyuncular olarak yapılırdı. Savunma odaklı bir anlayışa sahipti. Artık günümüz futbolunda ideal bir bek oyuncusu süratli olmalıdır ve maç içinde uzun süre koşabilmelidir. Hücuma katkıda bulunabilmeli, topu kanatlardan ileriye taşıyabilmeli, ceza sahasına etkili ortalar yapabilmeli , kornerlerde yardıma gelmelidir. Çünkü oyunun temposu bu futbolcuların performansı üzerinden ayarlanmalıdır. Bu futbolcular rakipten topu kapma konusunda başarılı olmalılar. Zira karşılarında hızlı futbolcular oynayacaktır ve bilekleri de süratli olacaktır. Hızlı bileklere sahip futbolculara faul yapmadan müdahale etmek yetenek gerektirir. Bu nedenle rakibe müdahale yapmadan topu kapmalıdır bekler. Kayarak müdahale gibi durumlarda da rakibe faul yapmamak için bu özellikleri iyi olmalıdır. Aynı zamanda atletik bir vücut yapısına sahip olmalıdır. Zira hantal bek oyuncularının hızlı ve tekniği olan kanat oyuncuları karşısında çalım yemesi kaçınılmazdır.Stoperler her zaman fiziksel üstünlüklerini sahaya yansıtabilmeli, hava toplarında , yerden gelen şutlarda siper olmalıdır. Bu sebepten ötürü defans bir takımın kalesinin surlarıdır, eğer surlar geçilirse gol yemek kaçınılmazdır.