'Dayatmalara boyun eğmedik'

'Dayatmalara boyun eğmedik'

19 Kasım 2018 Pazartesi  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Rece Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul'da önce Türk Akımı Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin deniz bölümünün tamamlanmasıyla ilgili törene katıldı, ardından ikili bir görüşme yaptı.

Mabeyn Köşkü'nde bir buçuk saat süren görüşmeyi izleyen gazetecilerin verdiği bilgiye göre, liderler Suriye ve özel olarak da İdlib'deki gelişmelerle Türk vatandaşlarına uygulanan vizeyi konuştu. Erdoğan ayrıca, Cemal Kaşıkçı cinayetindeki gelişmelerle ilgili olarak Putin'e bilgi verdi. İki liderin, Rus S-400 füzeleri konusunu da ele alıp almadığı henüz bilinmiyor. Rus Nezavisimaya gazetesi pazar günü, iki ülke arasında varılan anlaşmaya karşın Türkiye'nin füzeleri almaktan vazgeçerek Amerikan Patriot füzelerine yöneleceğini ileri sürmüştü.

Erdoğan, görüşmeden önce düzenlenen törendeki konuşmasında ise, Türk Akımı boru hattının ikili ilişkilerin geldiği yüksek düzeyin ifadesi olduğunu vurguladı ve "Rusya bizim için güvenilir bir dost ve gaz tedarikçisidir. İlişkilerimiz tüm sınamalardan başarıyla geçmiştir. Rusya ile ilişkilerimizi, diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik" dedi. Bu sözler alkışlarla ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesildi. Putin de Erdoğan'ın sözlerini sık sık alkışladı.

Cumhurbaşkanı, kimin nereden gaz temin edeceğine müdahele edilmemesi ve baskı yapılmaması gerektiğini söyledi. 

Putin de sözlerine, Erdoğan'a "değerli dostum" diye hitap ederek başladı.

Putin, "Çin ile 100 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaştık. Türkiye ile niye ulaşmayalım? Ben buna inanıyorum" dedi.

Türkiye ile dayanışma içinde en zorlu projelerin de üstesinden geldiklerini hatırlatan Putin, bundan sonra da bu yolda devam edeceklerini vurguladı.

Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politik kararlılığına ve mertliğine teşekkür ederim. Bu güven olmasa bu proje olmazdı" dedi.

Erdoğan, "Bu, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihî nitelikte bir projedir" diye konuştu.

Putin ve heyet üyelerini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı doğal gaz boru hattının, Karadeniz'in altından geçen bölümünün tamamlanarak Türkiye topraklarına ulaşmasının sevincini yaşadıklarını kaydetti.

"Türk Akımı, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkilerimiz hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihî nitelikte bir projedir" sözleriyle gerçekleştirilen işin önemine dikkat çeken Erdoğan, Rusya kara kesimi, deniz kesimi ve Türkiye kara kesimi olmak üzere üç bölümden teşekkül projenin 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacağını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Proje sadece ülkemiz ve milletimiz açısından değil, komşularımız ve çevre açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek doğal gazın en az yarısını Avrupa'ya aktarmayı planlıyoruz. Ülkemiz içinde ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz yeni bir tedarik hattına kavuşacaklar. Böylece Türkiye, transit risklere maruz kalmadan, hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğal gaz taleplerini karşılayabilecektir" diye konuştu.

Teknik açıdan zorlu bir projeyi yüksek güvenilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek, sektörün çıtasını daha yukarı taşıdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel enerji piyasalarında doğal gazın öneminin ve arz güvenliğinin giderek artığına işaret etti ve "Burada önemli olan enerji projelerinin ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğal gazı nereden ve nasıl temin edecekleriyle ilgili kararlarına saygı duyulmalıdır. Devletlerin egemenlik haklarını ihlal edecek, kendi vatandaşlarına hizmet vermelerinin önüne geçecek baskıların, hiç kimseye faydası olmayacaktır" dedi.

"Bizim için Rusya Federasyonu, uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve bu projedeki gibi önemli bir doğal gaz tedarikçisidir. Türkiye, Rusya'dan 1987 yılından bu yana toplam 387 milyar metreküplük doğal gaz alım gerçekleştirmiştir" sözleriyle konuşmasına devam eden Erdoğan, uzun yıllar ve sınamalar neticesinde perçinlenen Türk-Rus dostluğunun, her iki tarafın da menfaatine sonuçlara vesile olduğunu ifade etti.

Rusya ile ikili münasebetlerin çerçevesini hiçbir zaman diğer ülkelerin taleplerine veya dayatmalarına göre belirlemediklerine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Daima Rusya ile uzun vadeli iş birlikleri kurmanın çabası içinde olduk. Hem bölgemizde hem de küresel alanda hakkın, adaletin, barışın ve istikrarın temini için Rus dostlarımızla birlikte çaba gösterdik. Bu ortak duruşumuzun, özellikle komşumuz Suriye'deki çatışmalardan kaynaklanan insani krizin hafifletilmesinde önemli katkılarını gördük"dedi.

(Medya Günlüğü, TürkRus.Com)