Dayan komşu

Dayan komşu

24 Temmuz 2018 Salı  |   Köşe Yazıları

Yunanistan"daki orman yangını ve bu yangında ölenlerle ilgili sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlar gerçekten çok can sıkıcı.

Hani klasik bir söylem vardır, "bir avuç kendini bilmezin yaptıkları tüm topluma mal edilemez." Orası öyle belki ama komşudaki felakete sevinenlerin sayısı hiç de azımsanmayacak ölçüde. Aslında sayıdan çok bunları düşünen, yazan, paylaşan insanlar nasıl bu hale geldi onu sorgulamak gerekir.

Ülkemiz dışında meydana gelen toplumsal ve doğal felaketlere duyarlı olabilmek için sadece insan olmak yeterli değil mi? Bırakın duyarlı olmayı ya sevinenlere ne demeli?

İşte size komşudaki orman yangını ve bu yangında ölenlere sevinenlerin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara bir kaç örnek;

"Yunanistan cayır cayır yanıyor...Ateşin bol olsun komşu"

"Ohh iyi olmuş, ölenler 50 değil 150 olsun"

"5 uçak 24 helikopterle gidip yangını söndürmemizi  istemedi! Red cevabı verdi. İşgal ederiz falan mı sandı acaba hayret!"

"Yangın uçaklarımızı gönderelim, benzin döksünler"

"Yansın a. koduklarım İzmir"i yakarken bize mi sordular"

"Burada duyar kasanlara bakmayın tarihi araştırırsanız yunan çocuklarına okullarda yıllarca her sabah 'Türklere ölüm' yazan süt dağıttıklarını görecektir."

Acının dili, dini, ırkı, rengi olmaz. Yunanistan"da ölen sadece insanlar değil, kuşlar, ağaçlar, böcekler, evler kısaca doğaya ait her şey yok oluyor.

Buna sevinen insanlarda vicdan aramak da biraz saflık mı oluyor bilemiyorum.

Kim ne derse desin bizim genetik kodlarımız artık hızla değişiyor...

Duyarsız, bencil, paraya ve gösterişe tapan, sadece kendinden olana duyarlı olup farklı olanlara karşı son derece acımasız yepyeni bir güruh, virüs gibi tüm ülkeyi sarıyor.

Kendi ülkesinde, kendi gibi düşünmeyenlerin ölümüne bile sevinen insanların, Yunanistan"daki yangına üzülmesini beklemek biraz aşırı iyimserlik olmalı.

Komşularımızda olan hiçbir yangın, felaket, savaş  bizim yüreklerimizi ısıtmamalı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün Çanakkale"de ölen Anzak askerleri için, "Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatarımız olmuşlardır..." sözlerinin tüm milletimize rehber olması dileklerimle 

Yunan dostlarımıza geçmiş olsun diyorum.