Datça'da Can Yücel Festivali

Datça'da Can Yücel Festivali

22 Nisan 2018 Pazar  |   Günlük

Datça Kültür Sanat Dayanışması(DKSD), yıllardır yapılamayan "Can Yücel Kültür Sanat Festivali"ni  11-13 Mayıs tarihlerinde yeniden düzenleme kararı aldı.

Organizasyon komitesi festivalin amacını şöyle açıkladı:

- Kültürel erozyona karşı öze dönerek, köklerimizden gelen organik kültür ve sanatımızı yeniden canlandırmak.  
 
- Yöresel, ulusal ve uluslararası sanatçıları, eserlerini ve izleyiciyi bir araya getirmek, 
 
- Kültürel ve sanatsal  değerlerimizin geliştirilmesine destek vermek. 
 
- Genç sanatçıları teşvik etmek. 
 
- Toplumsal birlikteliği, dostluğu, kardeşliği pekiştirmek. 
 
- Datça'da kültürel ve sanatsal turizmi canlandırarak, yöremize daha çok konuğun gelmesini sağlamak. 

Can Yücel Kültür Sanat Festivali Bildirgesi de şöyle:
 
 "Gelin Can'a can katalım" Mitoloji, "olağanüstü nitelikler ülkesi" diye söz eder Datça'dan. Nitelik Datça'nın sadece doğal güzelliğinde değil, aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinliğindedir. Bu yarımada binlerce yıl kültür ve sanatla yoğruldu. MÖ 4'ncü yüzyılda bile burada bahar şenlikleri düzenlenirdi. Knidos'un da içinde yer aldığı Dor Şehir Birliği, görkemli festivallerle doğanın yeniden canlanışını bu topraklarda kutlardı. Bu festivallerde kültür ve sanat hep ön plandaydı. Şarkılar söylenir, şiirler okunur, oyunlar sergilenirdi. "Coğrafya kaderdir" sözü tartışılır ama bu coğrafyanın kültür ve sanat birikimi tartışılmaz. Nice sanatçılar yetişti, nice festivallere imza atıldı burada.

Yakın geçmişte Can Yücel Festivalleri ve benzerleri bu birikimin devamıydı. Bu yüzden son yıllarda ara verilen bu festivallere yeniden başlamak gerekiyor. Bu gereklilik, bu coğrafyada yaşayan hepimize yüklediği tarihsel bir görev aslında. Günümüz dünyasında artık ülkeler değil, kentler ön planda En etkili tanıtım da kültür ve sanatla yapılıyor. Önümüz bahar. Bahar sevginin, aşkın, kardeşliğin mevsimidir. Pablo Neruda der ki; "Tüm çiçekleri kopartabilirler ama baharın gelmesini asla engelleyemezler." Baharın gelmesi engellenemez. Çünkü bahar uyanıştır, yeniden doğuştur. Bahar karakışa karşı koyuştur. "Datça Kültür Sanat Dayanışması" olarak, bu karşı koyuşta "biz de varız" diyor ve Mayıs ayında "Kültür Sanat Festivali"nde halkımızla kucaklaşıyoruz. Tıpkı Can Yücel'in şu mısralarındaki gibi. "Ak pembe bahar yelkenleriyle  Güneşin rüzgarına gerilmiş  bir badem ağacı gibi, İçimdeki karanlığı patlatacağım." İçimizdeki karanlığı patlatmak istiyoruz. Üstümüzdeki kara bulutları dağıtmak istiyoruz.

Şarkılarla coşup, kültürle yoğunlaşıp, sanatla kucaklaşmak istiyoruz. Bu şölende sizleri de aramızda görmek istiyor ve diyoruz ki; "Gelin Can'a can katalım." 

Festivalle ilgili daha ayrıntılı bilgi için tıklayın