Cumhuriyet'ten 'susmayacağız' manşeti

Cumhuriyet'ten 'susmayacağız' manşeti

27 Nisan 2020 Pazartesi  |   Günlük

Cumhuriyet, gazete hakkında başlatılan terör soruşturmasına pazartesi günü (bugün), "Susmayacağız" manşetiyle tepki gösterdi.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Cumhuriyet gazetesi, yolundan dönmez. Cumhuriyet gazetesi, haberleri sansürlemez, kamuoyuna vermekten vazgeçmez. Cumhuriyet gazetesini doğruları yazmaktan kimse alıkoyamaz. 96 yıldır yayınını sürdüren Cumhuriyet gazetesini korkutmak mı istiyorsunuz? Bu hareket yanlıştır. Çünkü Cumhuriyet’i korkutmak mümkün değildir. Yazarlarını hapse mi atmak istiyorsunuz? Zaten her dönemde, tek parti, DP, Özal dönemlerinde ve bugün de dahil olmak üzere her dönemde yazarlarımız hapistedir. Alayınız gelse Cumhuriyet korkmaz. 

Cumhuriyet gazetesi, bildiği yoldan döneceğine ölümü yeğ tutar. Cumhuriyet gazetesini kapatmak mı istiyorsunuz? Her şey elinizde, “kuzu-kurt hikâyesi” örneğinde olduğu gibi yapabilirsiniz. Ama bu, siyasal iktidara bir şey kazandırmaz. Zaten basın özgürlüğü karnesi tartışılan Türkiye, 96 yıllık gazeteyi kapatırsa, bütün dünyada eleştirilerin hedefi haline gelir. Bütün dünyada bir referans gazetesi olan Cumhuriyet gazetesi, artan “itibarı” ve “etkinliği” ile yoluna devam edecektir."

Yazının tamamını okumak için tıklayın