Cumhuriyet'te 'polemik'

Cumhuriyet'te 'polemik'

3 Aralık 2018 Pazartesi  |   Günlük

Cumhuriyet Gazetesi'nde Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş üzerinden başlayan tartışma sürerken, tartışmanın fitilini ateşleyen isim olan Bartu Soral önce pazar günü yayımlanan ve eleştirilere verdiği yanıtları içeren yazısının Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya tarafından kesildiğini açıkladı. Soral, pazartesi günü ise, yazılarına son verildiğini duyurdu.

Soral, Twitter mesajındada, "Cumhuriyet gazetesi Vakıf Başkanı Alev Coşkun ile yaptığım görüşmede; gazetede yazmamın istenmediğini, yazılara son verildiğini söyledi. Okuyucuları bilgilendirme sorumluluğu ile konuyu paylaşıyorum"dedi.

Öncesinde yaşananlar gelişmeler şöyleydi:

Pazar günü çıkan yazısının orijinal halini kişisel Facebook hesabından paylaşan Soral, mesaja "Maskeleri inince terbiyesizleşen Soroscuların, hakaretlerini yayınlayan genel yayın yönetmeni, bugünkü yazımı kesmiş. Hakaret serbest. Antiemperyalist olmak yasak. Düşünce zenginliği adı altında her türlü terbiyesizliği yapanların gerçek yüzü budur. Demokrat sansürcü..." notunu ekledi.

Yazısının sansürlendiğini belirttiği bölümünde Zeynep Oral, Mustafa Kemal Erdemol ve Ali Sirmen'in ismini vermeden kendisi hakkındaki söylemlerini tekrarlayarak "Kimisi, "hanımefendi maskesi"ni çıkartmış; kusuyor, kimisi cilalı lafları bırakmış; ustura-maymun diye içindekileri döküyor... Ötekisi, kafan basmıyor diyor... Bu mu Cumhuriyet gazetesi yazarlarının seviyesi?.. İçeriğe giren; emperyalizm, Soros konuşan yok" ifadelerini kullanan Soral "Çizgi dedim; herkes çizgisini ortaya koydu. Kimlerin çizgisi ortak, bir kere daha görüldü..." diye kaydetti.

Cumhuriyet'in yeni yazarlarından  Soral, gazetesinin yayın çizgisine dair eleştiriler dile getirerek "Genel yayın tutumu ve kimi yazarların köşelerinde yargı kararları ile Demirtaş, Kavala, HDP'yi bir arada, sürekli işlemeleri beni düşündürdü..." diye yazmıştı. Soral'ın bu ifadeleri gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkkaya, Orhan Bursalı, Enver Aysever, Emre Kongar ve Zeynep Oral'ın ardından Ali Sirmen, Mustafa Kemal Erdemol, Zafer Arapkirli ve Özlem Yüzak'ın eleştirilerine neden olmuştu.

(Medyatava, Medya Günlüğü)