Cumhuriyet'te ayrılık furyası

Cumhuriyet'te ayrılık furyası

10 Eylül 2018 Pazartesi  |   Günlük

Cumhuriyet gazetesinin sahibi olan Cumhuriyet Vakfı'nda Cuma günü yaşanan değişimin ardından istifa ve görevden alma furyası yaşanıyor.

Vakıf tarafından yerine Aykut Küçükkaya getirilen Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu Cumartesi günü bir veda yazısı yazdı. Yazar Aslı Aydıntaşbaş da gazeteden ayrıldığını Twitter hesabından yazdığı mesajla duyurdu. Benzer şekilde Okur Temsilcisi Güray Öz, Çiğdem Toker, Hakan Kara, Ahmet Tulgat, Tayfun Atay, Kemal Can ve Melis Alphan'la Cumartesi eki yayın yönetmeni Zeynep Miraç Özkartal Taner ve spor yazarı Bağış Erten istifa kararı aldı. Yazı işleri müdürleri Bülent Özdoğan ve Faruk Eren ise görevlerinden alındı.

Cumhuriyet Vakfı eski Başkanı olan Orhan Erinç, Aydın Engin, karikatürist Musa Kart ve yazısının yayımlanmadığı konuşulan Prof. Ahmet İnsel de gazeteyle yolları ayrılacak isimler arasında. Mirgün CabbasBarbaros Şansal, Mahir Ünsal Eriş ve Binnaz Saktanber de hafta sonundaki yazılarına son verme kararı aldı. 

Erdem Gül de, yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğü Cumhuriyet Ankara Temsilciliği görevinden, faks mesajıyla alındı. Cuma günü, Alev Coşkun başkanlığında yenilenen gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı Yöbetim Kurulu'nun Sabuncu yerine genel yayın yönetmenliğine atadığı Küçükkaya; Ankara Temsilciliği görevine savunma muhabiri Sertaç Eş'in atandığını faks mesajıyla Erdem Gül'e bildirdi.

Pazartesi günü yaşanan iki önemli gelişme ise, Cumhuriyet'in Dijital Medya Koordinatörü Bülent Mumay'ın, "Basının sarayı Cumhuriyet'e gelmişken, 6 ay sonra kendini Saray'ın Cumhuriyeti'nde bulmak fena şeymiş. Murat Sabuncu'nun davetiyle katıldığım serüven 'vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.' Az önce istifamı verdim ben de" mesajıyla istifasını açıklaması oldu. Yazar Ceyda Karan da, "Zorunlu açıklamamdır" başlığıyla Twitter'da paylaştığı mesajında, "Şu geldiğimiz noktada gördüğüm lüzum üzerine bugün istifamı verdim. Gidenlere geçmiş olsun, kalanlara başarılar. Cumhuriyetsiz kalmayın" diye yazdı.

Böylece gazeteden ayrılanların sayısı 20'yi geçti.

Cumhuriyet'ten ayrılma kararı alanların mesajları şöyle:

Aydın Engin: Buraya kadarmış

Engin, son yazısında "Cumhuriyet de benim için buraya kadarmış" ifadesini kullandı.

Çiğdem Toker: Hoşça kalın

Gazetenin deneyimli ekonomi yazarlarından Toker de yazdığı "Hoşça kalın" başlıklı yazısıyla istifa ettiğini duyurdu. Toker, veda yazısında "Yönetim değişikliğinin ardından 'Atatürk'ün Cumhuriyet'i' başlığını taşıyan dünkü açıklamanın, her duruşmasını izlemeye çalıştığım ağır ceza yargılamasında, Cumhuriyet davası iddianamesindeki çizgi değişikliği suçlamasını hatırlatması üzüntümün nedenlerinden biri" dedi.

Hakan Kara: Kalmam mümkün değil

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonrası 9 ay tutuklu kalan yazarlardan Hakan Kara da artık gazete kalmasının mümkün olmadığını söylerken "Ama gazeteyi almaktan asla vazgeçmeyin" ifadesiyle istifa ettiğini köşesinden duyurdu.

Melis Alphan: Ne etik değerim ne vicdanım...

Doğan Medya Grubu'nun Demirören Holding'e satılmasının ardından Hürriyet gazetesinde yazmayı bırakan Melis Alphan da nisan ayında Cumhuriyet'te başladığı yazılarına son verdiğini duyurdu. Alphan, sosyal medya hesabı Twitter'dan şu paylaşımları yaptı:

"Cumhuriyet, benim için epey kısa bir yolculuk oldu. Olsun, yine de güzeldi. Bana dedemin gazetesinde yazma fırsatı verdikleri için Murat Sabuncu ve Tayfun Atay'a teşekkür ediyorum. Cumhuriyet'te kalıp yazmaya ne etik değerlerim ne vicdanım ne de hayat görüşüm izin verirdi."

Ahmet Tulgar: 36 hafta sürdü

Tulgar, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı: 

"Bugün Cumhuriyet Pazar'da son yazım yayımlandı. 36 hafta sürdü. Beni Cumhuriyet Pa7ar'a davet eden dostum Tayfun Atay ve kutlama mesajlarını eksik etmeyen yine dostum Murat Sabuncu'ya ve elbette beni hep cesaretlendiren, mutlu eden sevgili okurlarıma çok teşekkür ediyorum."

Güray Öz: Veda yazısı yazmak istedim, olmadı

Cumhuriyet'in okur temsilcisi Güray Öz de gazeteden istifa ettiğini duyurdu. Öz, veda yazısı istediğini ama bunun 'olmadığı'nı da Twitter'dan paylaştığı mesajına ekledi:

"Cumhuriyet gazetesindeki görevlerimden ayrıldım. Bir veda yazısı yazmak isterdim ama olmadı, artık okurlarımın 'Sondan Bir Önceki' başlıklı yazımı veda yazısı olarak kabul etmelerini diliyorum. Cumhuriyet'teki tüm  arkadaşlarıma da hoşçakalın diyorum."

Bağış Erten: Haliyle ben de ayrılıyorum

Cumhuriyet'in spor yazarı Bağış Erten de ayrılığını şu mesajıyla duyurdu:

"Haliyle ben de Cumhuriyet'ten ayrılıyorum. Mücadele ve deneyim dolu 3 yıldı. Müteşekkirim. İlk başlığım Ortaçgil'den Oyuna Devam'dı:'Biz hiç kaybetmedik desem yalan' Son söz de onun: 'Yıkılan duvarlar gördüm/Coğrafyanın değiştiğini/Hiç kimse değiştiremedi/Güçlünün haksızlığını'"

Orhan Bursalı: İstifalar gözden geçirilmeli

Cumhuriyet yazarlarından Orhan Bursalı da Pazar günü yazdığı köşe yazısında köşe komşusu Tayfun Atay'ın da istifa edeceğini belirtti. Bursalı, hem Toker hem de Atay'a 'kararlarını gözden geçirme' çağrısı yaptı.

(T24, Medya Günlüğü)