'Çubuklu Prens'

'Çubuklu Prens'

4 Ekim 2018 Perşembe  |   Mentor

Ülke futbolu pisliğe batmış durumda at, izi iti izne karışmış, her köşede adam kayırma, her köşede çirkinlik; artık ilkokul çocukları bile sonuçların sahada alındığına inanmıyor.

Medyasından futbolcusuna, scoutundan masörüne kadar her şey ve herkes ahbap çavuş ilişkileri ile bu kolay ve ucuz ama hayranı çok oyundan nemalanıyor. Kavga, kıyamet, nefret, yalan, sahtekarlık ne ararsanız var, taraftarın bu oyundan başka alternatifi olmamasını (basit ve ucuz, her yerde oynanabiliyor, çok detayı yok, herkes anlayıp yorumlayabiliyor) kullanarak onları soyuyorlar. 

Futbolun içinde olup futboldan nemalanmayan tek kesim var: Taraftar; diğer hepsinin iyiniyet ve sevgi söylemleri yeşil zemin üzerindeki Benjamin Franklin figürlerinden oluşuyor. 

Büyük paralar dönüyor futbolda çünkü zengin değiller ama onu sevenler çoklar, duygusal oldukları için de kolay kandırılıyorlar, çok oldukları için de çok para var futbolda.

İşte düzen kurulmuş ve ülkenin tüm taraftarları sistemi eline geçirmiş bir ağalık sistemi tarafından soyulurken "Çubuklu Prens" çıkageliyor.

Aslında burjuva, zengin ve yukarıda ama futbolun eşitlikçi ve paylaşımcı doğası, herkes gibi olmak, herkesle paylaşmak onu cezbediyor. Sıradan ve halktan değil ama iyi eğitimli ve kibar ancak halkta da onun hiç sahip olmadığı bir şey var; hep birlikte acıda ve sevinçte paylaşmak. Onun gibi zirvenin yalnızlığını yaşamış için büyük bir keyif olmalı Fenerbahçe başkanlığı.

İşte bu özelliği onu futbolun içindeki herkesten ayırıyor ve onu taraftarın karşılıksız sevgisi ile aynı yerde buluşturuyor. Ne mutlu ki, şükürler olsun ki böyle bir figür Fenerbahçe'ye nasip oldu. Ali Koç'un Fenerbahçe'den hiçbir maddi  beklentisi yok, sadece sevgi ve paylaşmak. Futbolun içinde taraftardan başka böyle bir figür yok.

Hepimiz biliyoruz ki; "Çubuklu Prens" Türk futbolu adlı kurbağı öpüp prensese çevirecek ancak hiçbir şey kolay olmuyor sonlarının geldiğini anlayan boş konuşup çok kazanan düzen çoktan ona saldırmaya başladı bile, ondan korkuyorlar çünkü tüm halk arkasında ve her korkak  gibi doğrudan cephe açamıyorlar.

Onun yerine Comolli'ye saldırıyorlar yalanın ve iftiranın bini bir para ama sonlarını geldiğini görüp uykuları her gece daha kötü oluyor.

Yanındayız Ali Koç, bu çirkin ve saygısız, nefret ve kandan beslenen futbol düzenine karşı sonuna kadar yanındayız...