Corona anketi

Corona anketi

18 Mart 2020 Çarşamba  |   Günlük

Geçtiğimiz hafta ülkemizde de ilk vakanın tespit edildiği Kovid-19 tipi coronavirüs ile ilgili NG Araştırma şirketi bir kamuoyu araştırması yaptı. 

Şu ana kadar Türkiye genelinde ve en fazla kişiyle yapılan çalışma olması açısından önem taşıyan araştırma 10-14 Mart 2020 tarihleri arasında 18 yaş üzeri 2397 kişinin katılımı ile online araştırma platformu www.benderimki.com üzerinde düzenlendi. 

Çok hızlı bulaştığı için kısa süre içinde tüm dünya ülkelerinde görülmeye başlandı. 16 Mart 2020 itibarıyla dünya genelinde hayatını kaybeden kişi sayısı 6 bin 606’ya, teyit edilmiş hasta sayısı ise 167 bin 511’e yükseldi; bu sayılar her geçen gün artmaya devam ediyor. 

Coronavirüs bilgi düzeyimiz nasıl? 

Katılımcıların %64’ü coronavirüs hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını belirtirken, %35’i ise az da olsa bilgisi olduğunu belirtti. Virüs hakkında hiç bilgisi olmayanların oranı ise %1’den daha az. 

Bilgileri nereden öğrendik? 

Coronavirüs oldukça hızlı yayılabiliyor. Bu nedenle hastalığın kontrol altına alınabilmesi ve hayati risklerin engellenebilmesi için herkesin bu hastalık hakkında bilgili olması önemli. 

Katılımcılara coronavirüs ile ilgili bilgiyi hangi kaynaklardan edindiklerini sorulduğunda medya kanallarının bir kez daha ne kadar önemli etkisi olduğu ortaya çıktı. 

Coranavirüsle ilgili televizyondan bilgi edinenlerin oranı %63, sosyal medya kanallarından öğrenenlerin oranı ise %60 oldu. Uzman doktor yorumlarını takip edenlerin oranı %42 olurken, kendi başına araştırma yapanların oranı ise %41. Çevresindekilerden bilgi alanların oranı ise %30. 

Belirtileri biliyor muyuz? 

Uzmanlar Kovid-19’un sebep olduğu hastalığın belli belirtileri olduğu üzerinde hemfikirler. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ateş, nefes almakta zorluk ve öksürük gibi belirtiler varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor. Peki bu belirtileri tam olarak ve başka hastalıkların belirtileriyle karıştırmadan biliyor muyuz? 

Katılımcıların %96’sı coronavirüsün belirtilerini bildiğini söyledi. Fakat Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan belirtileri tam ve doğru bir şekilde tanımlayabilenlerin oranı yalnızca her 3 kişiden 1’i. Bu kişilerin haricinde yaklaşık olarak her 3 kişiden 1’i de hastalığın tüm belirtilerinin yanı sıra başka hastalık belirtilerini ekledi. Geri kalanlar ise hastalık belirtilerini ya tam olarak bilmiyor ya da başka hastalık belirtileriyle karıştırıyor. Bu sonuç gösteriyor ki bazı kişilerde bilgi kirliliği oluşmuş. 

Belirtilerin görülme oranı ne? 

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre ülkemizde coronavirüse yakalanan hasta sayısında artış var. Kovid-19 tipi bu virüsün kuluçka dönemi 14 gün. Uzmanların bahsettiği coronavirüs belirtilerinden herhangi birini son 1 ayda yaşadık mı? 

Katılımcıların %79’u coronavirüs belirtilerinden herhangi birini geçirmediğini belirtti. %16’sı öksürük, %4’ü nefes darlığı ve % 4’ü ateş yaşadığını belirtti. Bu üç belirtiyi de yaşadığını belirtenlerin oranı ise %1. Fakat unutmayalım ki bu belirtiler soğuk algınlığı ve grip ile benzerlik göstermektedir. Doğru tanı için uzman sağlık personelinin teşhis koyması gerekmektedir. 

Virüsten korunmak için hangi önlemleri alıyoruz? 

Coronavirüsten korunmak için dünya genelinde ve ülkemizde önlemler arttırılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemlerin yanında şirketler de çalışanları için önlemler almaya başladı. Peki, bizler kendimiz için önlem alıyor muyuz? 
Her 10 kişiden 1’i coronavirüsten korunmak için herhangi bir önlem almadığını belirtti. Oran azınlıkta gibi görünse de çok hızlı bulaşabilen ve hayati riskler taşıyabilen böyle bir hastalık için azımsanmayacak kadar yüksektir. 

Önlem alanların uyguladıkları yöntemlerin oranları şu şekilde sıralandı (Yüzde): 
 


Bu cevapların yanı sıra kolonya ve sirke kullandığını belirtenler de görülüyor...