'Çok iyi bir muhabirdi'

'Çok iyi bir muhabirdi'

26 Şubat 2020 Çarşamba  |   Günlük

28 Şubat 2015'te kaybettiğimiz usta yazar-gazeteci Yaşar Kemal, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği toplantıda anıldı.

Törenin açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Cemiyetin en vefalı üyelerinden biriydi. Gazetecilerin hakları için nerede bir eylem yapmaya kalksak önce Yaşar Kemal gelirdi. Onu hep yanımızda hissederdik. Çok iyi bir muhabirdi. Çok iyi bir röportaj yazarıydı. Hem yurt içinde hem de yurt dışında ulusumuzun yüz akıydı. Onu sevgi ve saygıyla anıyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da şunları söyledi:

“Bu toprakların kıymetlisi Yaşar Kemal’i anacağımız bu toplantıda sizinle olmaktan çok mutluyuz. Yaşar Kemal’in eşi Semiha Baban’a özür borcum var. Beylikdüzü’nde İstanbul’un en güzel kütüphanelerinden birini Yaşar Kemal adına açtık. Ama Semiha Baban’ı davet edememiştik. İBB Başkanı olarak sizi İstanbul’un en güzel kütüphanelerinden biri olan Yaşar Kemal Kütüphanesi’ne davet ediyoruz. Gençlerin nasıl coşkuyla kitap okuyup çalıştığını, faydalandığını inşallah birlikte görürüz. Her gittiğimde mutlu oluyorum. Yaşar Kemal ismi manevi bir güç katıyor. Yaşar Kemal’i bir kez daha hissetmekten mutluyum. Bu toprakların derinliklerindeki güzel duyguları çok güzel ifadelerle aktaran, yıllarca  hissedilmesini sağlamış olan böyle bir değere, yazara sahip olmanın güzelliğini yaşıyoruz.”

Yaşar Kemal Vakfı’nın Başkanı Semiha Baban, Yaşar Kemal’in yaptığı röportajlardan örnekler verdi ve şunları söyledi:

“Uzun yıllar başarılı röportajlar yapıyor. Yassıda duruşmalarını izliyor. Sonra mahkumiyetler geliyor. Birçok davada yargılanıyor. DGM’de ifade verirken Metin Göktepe’nin sesini kaydettiği fotoğraflar var. Dünya Basın Birliği’nde açış konuşması yapmaya davet edilmişti. Yürekten ifadeler içeren bir konuşma yapmıştı. ÇGD’ye gönderdiği mektupta şunları yazmıştı.  
‘Basının kendisinden korkuyorlar. Gazetecilik yaratıcılıktır. Gazete okuyucusunu kendisi yetiştirir. Gazeteler aynı kişileri yazar, bol bol ilanla çıkarsa milleti canından bezdirir. Politika arenasına döner.  Gazete okuyucunun nabzına göre şerbet vermez, kışkırtmaz. Basın zanaat değil sanattır, yaratıcılıktır. Basın hiçbir çıkarın yanında olmamalıdır, kendi çıkarı olsa da. Basın birçok kötülüğün duyulmasını sağlayarak savaşlar vermiş, birçok kahraman yetiştirmiştir. İnsan soyunu zulüm kadar hiçbir şey küçültmez. İnsan korkusunun üzerine giderse korku azalır. Her şeyin beteri korkudur.  Diyorum ki korkulmasın. İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır. Ya demokrasi ya da hiç diyorum. Türkiye hiçe layık değildir."

Kimdir?

(1926-2015) Adana'da doğdu. Mesleğe 1951 yılında İstanbul'da Cumhuriyet gazetesinin yurt haberler servisinde başladı. Röportajlarıyla geniş ilgi uyandırdı. "Dünya'nın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün" başlıklı dizi röportajı ile Gazeteciler Cemiyetinin Başarı Armağanını kazandı. İlk hikaye kitabı Sarı Sıcak, 1952'de yayınlandı. 1955'de yayınlanan ve ertesi yıl Varlık Roman Armağanını alan İnce Mehmet I ile geniş kitlelere ulaştı. Bu arada Cumhuriyet’te "Bu Pazar" ve "Bu Çarşamba" başlıklı köşe yazıları yayımlanıyordu.

Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilki Orta Direk 1957'de, İkincisi Yer Demir Gök Bakır 19ö3'te yayınlandı. Aynı yıl Cumhuriyet’ten ayrıldı. Yön, Ant, Yeni Halkçı gazetelerinde köşe yazıları yazdı. (1963- 1969) arasında Türkiye İşçi Partisi'nde etkin görevler üstlendi. Türkiye Yazarlar Sendikasına ve Pen Yazarlar Derneğine kurucu başkan seçildi. 1998 yılında Bordeaux Kitap Fuarı "Ecureuil" ödülüne değer görüldü. 2000 yılında Nobel Ödülüne bir kez daha aday gösterildi. Yaşar Kemal'in 29 dile çevrilen eserlerinin yanı sıra  yurtiçi ve dışında çok sayıda ödül ve armağanları var. Strasburg Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nce Fahri Doktor unvanı verilen Yaşar Kemal evli ve bir çocukluydu.

(TGC)