CNN Türk haberciliği!

CNN Türk haberciliği!

19 Nisan 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

Tarih: 19 Ekim 1999… 

CNN Türk, Doğan Medya Grubu ile Time Warner’ın girişimi ile kuruldu. 

CNN adıyla Atlanta dışından yönetilen, 24 saat ulusal bir dilde haber yayını yapan ve yabancı bir medya kuruluşu ile ortak kurulan ilk haber kanalı olmuştu.  

Habercilik anlayışına “İlk Bilen Siz Olun” sloganıyla iddialı bir yayıncılık başlatmıştı. 

CNN Türk’ün Genel Yayın Yönetmeliğini o dönem, çok sayıda başarılı yayına imza atmış Ferhat Boratav getirilmiş, 80 kişilik haber kadrosu,  30 belgesel yapımcısı, 60’ın üzerinde teknik elemanı, toplam 230 kişilik kadrosuyla her yarım saatte bir haber bülteni yayınlamaya başlamış ve en güvenilir kanallardan biri haline gelmiş, habercilik anlayışına “yeni bir soluk” getirmişti. 

Kimler geldi kimler geçti… 

Mehmet Ali Birand, Enis Berberoğlu, Yavuz Oğhan, Çiğdem Anat, Burcu Esmersoy, Hakkı Devrim, Gürkan Zengin, İhsan Topaloğlu, Meliha Okur, Ayşenur Yazıcı, Mithat Bereket, Ahmet Sever, Cenk Başlamış, Sevim Gözay, Didem Arslan, Ece Üner, Ali Çağatay, Serdar Cebe, İrfan Değirmenci, Uğur Gürses, Mete Belovacıklı ve adlarını bu yazıya sığdırmakta zorlanacağım, aklımda tutamadığım çok sayıda gazeteci. 

Dün gibi hatırlarım: 

Doğan Medya Grubuna bağlı yut dışı muhabirleri, dış haber servisleri ve genel yayın yönetmenleri tarafından  arada bir uyarılır, “Aman ha! Türkiye gündemine ek olabilecek haberleri, haber değeri taşıyan bilgileri CNN Türk için de gündemlerinize eklemeyi unutmayın” denirdi. 

Kısası; okul gibiydi bir zamanlar CNN Türk. 

Tarih: 18 Nisan 2019.

Bilindiği gibi; CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu, seçimleri kazanınca mazbata alma anını ekranlara taşı(ya)mayan CNN Türk, daha sonra o gafletten uyandı, İmamoğlu’nun mazbatalı alırken görüntüsünü ekranlarına getirdi. 

Ne var ki, bir fotoğraftan ibaret olan görüntü photoshop’tu. O görüntü aslında Ekrem İmamoğlu’na değil Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a aitti.  

Olay sosyal medyanın diline düştü, CNN Türk alay konusu oldu.  

Onca emeklerle kurulan haber kanalı güvenirliğini daha da zayıflattı. 

Meslekten olanlar bilir, biz bilmeyenler için anlatalım: 

Muhabirlerin yazdıkları, kameramanların, foto muhabirlerinin çektikleri görüntüleri değerlendiren editörler, sayfa sekreterleri, yazı işleri müdürleri, güncel ve önemli olaylarda genel yayın yönetmenleri tarafından tanımlanır. Bir masa etrafında gün boyu çalışma yapan bu insanlar mesleğin görünmez kahramanlarıdır. 

Hangi olayın, ne zaman, nasıl, ne ölçüde verileceğine, nasıl ve ne kadar süre ile ekrana getirileceğine karar vermek her zaman kolay iş değildir.  

Ayrım ya da seçim yapılırken toplumun (siyasetçilerin değil) değer yargılarına göre karar verilir. Gazetelere, televizyon kanallarına “saygınlık kimliği” getiren bu kadrolar bağımsız çalışsa da, yazılı olmasa bile gazeteciliğin kuralları dışına çıkamaz. 

Şimdi diyeceksiniz ki; çıkarsa ne olur? 

Rezillik olur, “meslek arsızlığı” olur. Basiretsizlik, dangalaklık olur. Dahası; utanmazlık olur, güvenirlik yok olur, bir daha toparlayamazsın! 

Çok değil, 15, 20 yıl öncesine kadar ciddi televizyonların, gazetelerin gündeme dair haberleri olay yaratır, ses getirirdi. 

Bugünlerde, ister merkez medya olsun, ister muhalif medya işini bağımsız, tarafsız (birkaç TV ve gazete hariç, onları yazmama gerek yok, zaten biliyorsunuz) yapan, yapabilen kalmadı. 

Neden? 

Ülkenin içinde bulunduğu koşullar gazeteciliği bitirdi de ondan.  

Yaşanılan durumun en kısa anlatımı budur, başkası olmaz, başka türlü anlatılmaz. 

Nokta…