CNN Türk'ün santral haberi 'çıldırttı'

CNN Türk'ün santral haberi 'çıldırttı'

29 Kasım 2019 Cuma  |   Kötü

Son günlerde gündemin ön sıralarında yer alan "termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesi" konusunda inanılması güç bir yayın yapan CNN Türk, gelen tepkiler üzerine "Yayınımız çarpıtıldı" açıklamasında bulundu.

"Günün ekonomisi" programında spiker Beste Uyanık, filtre takılması için üretimine ara verecek santrallerin her alanda büyük zarara yol açacağını son derece hararetli şekilde savundu.

630 MW gücündeki bir santralin 2.7 milyar kilovat saat üretim yaptığını belirten Uyanık, "Bu da 850 bin kişiye, 888 bin konuta enerji demek" diye konuştu.

Uyanık, santralin filtre takılması için çalışmasına 10 gün ara vermesi durumunda 32 bin kişinin enerjisiz kalacağını, duracak santral sayısının 15'e yükselmesi durumunda ise 500 bin kişinin mağdur olacağını, 12 bin metro seferinin yapılamayacağını, 8900 makinenin de çalışamayacağını söyledi.

Uyanık, Yatağan halkının tepkisini ise "çatlak sesler" olarak niteledi.

Programı sunan Uyanık, daha önce sosyal medyada Barbaros Şansal'la ilgili bir mesajı nedeniyle polemik yaratmıştı.

Programın, özellikle sosyal medya tepki çekmesi üzerine CNN Türk, "Yayınımız çarpıtıldı" açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Termik santrallerle ilgili, santral işletmecilerinin argümanlarını yazdığımız ve devamında bunların filtre takılmaması gerekçesi olamayacağını belirttiğimiz grafikli yayın, linç kampanyasına konu edildi" denildi.