Cinayete davet

Cinayete davet

30 Nisan 2020 Perşembe  |   Mentor

Hollanda, Belçika ve Fransa'da ligler koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya düşünüyor. 

FIFA Tıp Grup Başkanı Dr. D’Hooghe, Fransa örneğini tüm liglerin takip etmesi gerektiğini söylüyor. 

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı, "Hükümet ekonomik durumu anlıyor ama hiçbir şey toplum sağlığından önemli olamaz" diyerek kararı destekliyor. 

Türk futbolu boğazına kadar çamura batmış durumda. 

Kiralık medyası, kulüplere bağlı hakemleri, taraflı MHK başkanları ve politikacıların oyun alanı olmuş TFF'si ile iler tutar yanı yok. 

Futbola bulaşmayan kir kalmadı, yargısız infaz müfrezeleri, Fetö timleri, futbol takımı kurşunlayan paramiliterler, Fetö polisini arkasına alıp çocukların canlarının üzerinde yürüyen hırs, maaşa bağlanmış spor müdürleri, teknik direktörlerin ve takımların kölesi olmuş, kulüplere bağlı hakemler, kısacası görmediğimiz kalmadı. 

En son insan canını riske ettiler, 3 puan için salgın yayılma riski varken seyircili oynansın diye kıyamet koparıldı. Az daha salgın bütün ülkeyi kör hırsları yüzünden esir alıyordu. TFF de bu bilim dışı kararı destekleyerek kimin federasyonu olduğunu, kime hizmet ettiğini açıkça kanıtladı. 

Şimdi de ligler oynansın diye kıyamet koparılıyor, hükümete ayar veriliyor çünkü kimin şampiyon olacağı belli, sadece maçların oynanması gerekiyor. Amaç da Şampiyonlar Ligi ödül parasını almak. 

Futbol kulüpleri içinde liglerin bu sene oynanmamasına dayanma gücü olan tek kulüp Fenerbahçe hem ciddi nakit girişi sağladı hem de oyuncu ve teknik kadro ücretleri diğer kulüplerin yarısına düştü. Ligler oynanmazsa herhalde Fenerbahçe dışında bir kulüp seneye sahaya çıkamaz. 

İşte bunu gören gözleri kan bürüyor ve bu defa toplu insan ölümlerinden sorumlu olmayı göze alıp ligler oynansın diye kıyameti koparıyorlar. Onlar için insan canı, toplum sağlığı veya çocuk canı falan değersiz tek değerleri var; kupa ve şampiyonluk, onun dışında her şey mübah. 

Sonuç; ligler oynanamaz, futbolumuz zaten derin devletten, Fetö'den, katır dopinginden, Tofaş arabalardan, çocuk canlarına kastetmekten sabıkalı, bunların üzerine bir de toplu katliamı göze alacak kadar insanlıktan çıkmış olamayız. 

Eğer ligler oynanır, ikinci dalga gelir de insanlar ölürse bu açık bir cinayet olur...