Cimbom 3 puanla başladı

Cimbom 3 puanla başladı

20 Ocak 2020 Pazartesi  |   Günlük

İkinci yarıya farklı bir kadro yapılanması ile giren Galatasaray için devreye moralli başlamak çok önemliydi...

Başakşehir, Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin haftayı 3 puanla kapatması bu maçın önemini daha da arttırırken alınan 3 puandan çok herkes,  “Galatasaray ikinci yarı nasıl bir futbol oynayacak?” sorusunun yanıtını merak ediyordu.. Devrenin son maçında Antalyaspor karşısında alınan galibiyet gelecek adına umut vermişti. O maçta aslında oynanacak futbol hakkında sinyaller almıştık. Fatih hoca takımın hücum gücünü yükseltmek adına ilk neşteri Yuto ve Mariano’ya vurdu. Çözümün dinamik hücum bek olduğunu düşünen tecrübeli teknik adam Linnes’i kadroya dahil etti ve devre arasında ilk transferini Sarrachi ile gerçekleştirdi. Emre Akbaba’nın dönüşü Sekidika, Onyekuru transferleri ile görmüş olduk ki takım, alışılagelmiş karşı pres (gegenpress) sistemine geri dönecek. Terim’in ilk amacı bu. 

İlk yarıya baktığımızda Galatasaray seyircisini de arkasına alarak herkesin beklediği vazgeçmeyen, her top için savaşan bir görüntü içerisindeydi. Yarı boyunca Saracchi’nin kanadını çok aktif kullanan sarı kırmızılılar gol dahil olmak üzere, birçok kez tehlikeli pozisyona da  bu kanattan ulaştı. Linnes’in de maç performansını artırdığını düşünecek olursak Galatasaray ilk 17 haftada sergilediği tutuk futbolundan çok farklı bir seviye de olacak. Bugün bir kez daha görmüş olduk ki, Emre Akbaba talihsiz sakatlıklar yaşamamış olsaydı Galatasaray’a çok şey verebilirmiş. Bir ‘’10 NUMARA’’ nasıl oynamalı sorusuna cevap verdi adeta.. 

Sahanın hemen hemen her yerine koşan, pas aralarını doğru yapan, korkmadan şut vurabilen, asist yapan bir profil çizdi. Form tuttukça takım adına birçok şeyi değiştirebilecek potansiyele sahip.. Falcao ile az oynamış olmasına rağmen ikilinin uyumlu görüntüsü de dikkatten kaçmadı. Öte yandan kanat rotasyonunun değişmesi ile beraber Seri’nin performansı da gözle görülür şekilde değişecek. Orta sahada pasörlük görevini üstleneceğini düşünüyorum. Fatih Terim’in devre arasında ‘’kalsın’’ dediği  Seri takım için çok önemli bir rol üstlenecek. Galatasaray dönem dönem doğru oynasa da birkaç mevkide hala eksik var. 

Lemina...Sahanın en iyisiydi gerçekten. "Yapamaz" denilen her şeyi yaptı. Bu performansı gördükçe aklıma Felipe Melo geliyor. Oynadığı futbol ile takımın ihtiyacı olan agresifliği sağlayarak takımın 90 dakika ayakta kalmasını sağladı. İkili mücadelelerin hemen hemen hepsini kazanan Gabonlu orta saha tam formuna ulaşırsa kazanan Galatasaray olacak.. Şampiyonluk uzak değil fakat zor. Rakip sadece Başakşehir değil.. Terim "kapatırız" dese de işi çok zor. Bakalım ikinci yarı neler getirecek.. 

Bülent Kaan Köse