CIA'in ilk Instagram fotoğrafının şifreleri

CIA'in ilk Instagram fotoğrafının şifreleri

28 Nisan 2019 Pazar  |   Köşe Yazıları

Günümüzde sosyal medyanın gücü ve etkisi artık tartışılmaz bir gerçek... Neredeyse tüm dünyada sosyal medya aracı kullanmayan kişi ve kuruluş kalmadı. Her türlü ticari ve resmi kurumlar da bu medya araçlarını çok etkin bir şekilde kullanıyorlar. 

Son örnek CIA, evet yanlış okumadınız daha çok gizliliği ve casusluk faaliyetleri ile bilinen CIA, geçtiğimiz hafta içinde resmi Instagram hesabından ilk fotoğraf paylaşımını yaptı.  

Daha önce Twitter ve Facebook hesapları bulunan CIA'in Instagram'a giriş yapmasının nedeni ise, gençlerin ajan, analist ya da memur olarak işe başvurması için ilgi uyandırmakmış. 

CIA'in daha çok esprili ve ironik tarafının ortaya çıkarıldığı fotoğrafın altında ise "Tek gözümle bile casusluk yaparım" yazıyor. 

Bakalım fotoğrafta kullanılan nesne ve objelerin derin anlamları neymiş. 

1) Bir bitki, CIA'in yabancı istihbarat 'köklerini' anlatan alaylı bir benzetme. 

2) Bir saat, 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi'ne ilk uçağın çarptığı 8:46 saatini gösteriyor. 

3) ABD'nin Asya'daki ana rakibi Çin'in bir haritası. 

4) Yunan tanrıçası Athena'yı ve bilgeliği temsil eden altın kaplama bir baykuş heykeli. CIA'in operasyon direktörü (COO) Andy Makridis tarafından fotoğrafa konması tavsiye edilmiş. 

5) Nazar boncuğu. CIA çalışanlarının yüz yüze kaldığı tehlikeleri anlatmak amacıyla konmuş olabilir. 

6) Amerikalı aktör Ben Affleck'in yönettiği ve başrolde oynadığı Oscar ödüllü "Argo" filmine ilham veren eski CIA ajanı Tony Mendez'i temsil eden bir çizim. Bu yılın başında 78 yaşında ölen Mendez özellikle 1979-81 yılları arasında film prodüktörü kılığına girerek İran'dan 6 Amerikan diplomatı kurtarmasıyla biliniyor. 

7) Kol düğmeleri, CIA ajanlarının birbirini tanımak için kullandığı söylenir. 

8) Büyük ihtimalle kimliğini saklamak isteyen CIA ajanları tarafından kullanılan gri bir peruk. 

9) CIA Direktörü Gina Haspel'in fotoğrafının olduğu bir kimlik kartı. 

10) Çok gizli kanıtları yok etmek için ajanlar tarafından kullanılan kağıt torba. 

Fotoğrafa bir kez daha dikkatli bakın, sizin dikkatinizi çeken neler var? Örneğin benim en çok  zarf/kağıt gibi bir şeyin üstünde duran mühür dikkatimi çekti. Acaba "mühür kimde ise Süleyman odur" atasözüne  vurgu mu yapmak istemişler? 

İşte böyle...Ayrıca diğer maddeleri bilmem ama 5.maddede yer alan "nazarlık" kesinlikle bir Türk'ün önerisi ile oraya konmuştur. 

Kalın sağlıcakla...