Che şapkasıyla solculuk

Che şapkasıyla solculuk

12 Ocak 2018 Cuma  |   Mentor

Biz kolaycı bir milletiz, bilgi üzerinden değil algı üzerinden düşünce oluşturuyoruz. Kısacası düşünmüyoruz, birileri bizim yerimize düşünüyor karar veriyor sonra hap haline getiriyor biz de yutuyoruz.

Kendilerini sağ ve sol olarak nitelendiren insanlar var ama daha sağ ve sol ne onu bile bilmiyorlar.

Adam burjuva deyince zengin, köylü deyince işçi, milliyetçi deyince faşist anlıyor, kendini solcu sanıyor.

Adam açım diye ağlıyor, otomotiv fabrikasında çalışıyor köyde tarlası var diye kendini burjuva sanıyor, her türlü yerel farklılığın yok sayıldığı "ümmet" kavramından yana ama kendini sağcı sanıyor.

Sağ ve sol Fransız İhtilali kavramıdır, yeniliği savunan burjuvalar sol tarafta statükoyu ve eskiyi savunanlar ise sağ tarafta oturmuştur. Hepsi o. (fotoğrafta)

Şimdi burjuvalar solcuymuş diyenler olur, öyledir ama hala öyle sanmak cahilliktir.

Genel kullanım ise ekonomiktir, yani aslında ekonomik olarak sağcı veya solcu olunmaz doğulur. Üretim araçlarının mülkiyetine sahip olan sağcı, olmayan solcudur, bu kadar.

Mesela özgürlük deyip ben solcuyum demek de biraz ironiktir çünkü klasik dogmatik sol ideoloji bazı fikirlere hiç tahammül göstermez, mülkiyet, devlet, sermaye  demek "proleterya diktatörlüğü" olan ülkelerde suçtur, yani özgürlük sınırlıdır.

Her milliyetçiliği "faşist" diye damgalar abimiz ama solcudur, oysa en yeni sol akımların globalizme karşı yerel değerleri savunduğunu bilmez çünkü Pademos, Five Stars, Sryza falan okumaz, o tek yıldızlı Che şapkasını takınca solcu olmuştur.

Abimiz sağcıdır ama bağımsız Türkiye diyen insanları komünist ilan eder oysa hem bağımsız hem Türkiye sol ideoloji ile uyuşmaz, sol global milliyetsiz bir devleti  savunur. Bağımsız Türkiye diye bağıran adam sol bazı fikirleri yerelleştirmiş bile olsa senin kadar milliyetçidir.

Adam sözlerine ey Kürt Milleti diye başlar sonrasında kendini "solcu" ilan eder, oysa Türk'ten başkan olmaz diyen anlayış Alman Nazilerinde bile yoktur.

Bak kardeşim, ekonomik olarak daha adil ve daha eşit bir yaşam istiyorsan sen solcusun, adını ne koyarsan koy.

Kardeşim özgür olalım herkes istediğini söylesin, yasak baskı olmasın  ama herkes kazandığını yesin, fakirler de kazansın da yesin diyorsan sen sağcısın.

Hepsi bizim olsun diğerleri de ne oluyormuş, bizden başka kimse konuşmasın diyorsan sen faşistsin.

Kazanmak yasak olsun, farklılık yasak olsun, herkes çalışsın herkes yesin, çok çalışan kazansın az çalışanı da doyursun diyorsan sen komünistsin.

Gelelim Türkiye'ye; ne geçmişi ne geleceği ile bu ülke kimseye benzemez, azıcık Asyalı, azıcık Avrupalı, çokça farklıdır. Ne üretim ilişkisi salt sermaye ve emek diye bölünmüştür ne de toprağı tam endüstriyelleşmiştir. Hala ağası, şıhı vardır ama Nobel ödüllü bilim adamları çıkarır. Bir tarafta yaraya okunmuş çamur basarlar ama öteki tarafta farklılığına ve başarılarına hayran kalırsınız.

İdeolojiler insanın özgür düşüncesine vurulmuş prangalardır, insanların düşünmesine engel olur, tek tip düşünmeyi dayatır, en büyük diktatör ideoloji, en büyük özgürlük ise sadece kendi gibi düşünebilmektir. 

Kardeşim ben buralıyım ve farklıyım, hepimiz buralıyız ve farklıyız. Herkesten çok birbirimize benziyoruz. 

Kimseye benzemediğimiz için de bizi kimse sevmez, garip olan bizim birbirimizi sevmiyor olmamız.

Neyin solu neyin sağı kardeşim, sen Anadolu'sun ve senden bir tane daha yok.