Cevaplanması gereken sorular...

Cevaplanması gereken sorular...

14 Nisan 2018 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Daha bu sabah ABD ve pampaları Suriye'ye "3-5" füze attı. Çok da beklenmedik bir şey değildi. Ama durum ziyadesiyle tuhaf. Zira hiçbir şey tam manasıyla mantık çerçevesine otrumuyor. O zaman soralım;

- Suriye'deki hükümet kimyasal kullanmadıysa bunu neden kanıtlamıyor? Çok mu zor yahu? Yapmadığın bir şeyse ortalığı birbirine katmaz mısın?

Alın ülen aha da size kanıt deyip dünyaya duyuramaz mısın? Gönderin adamları, bir tane ipucu bulurlarsa şerefsizim diye demeç vermez misin?

Kimse böyle bir şey demedi. Neden?

- Diyelim kimyasal silah kullanıldı, bunun resmi delillerini dünya basınlarına dağıtılmaz mı? Dağıtılmasa bile en azından sanal dünyada baskı yaratılmaz mı? Adam füze atıyor, boru değil, bunu meşru hale getirmek için herkesin gözüne delilleri sokmaz mı? Olmadı. Neden?

- Füze attığın yer Suriye. Yani, atanlarla uzaktan yakından alakası olmayan bir coğrafya. Orada yaşayanlar buna hiç mi isyan etmez? Düşünsenize, aynı şeyi bizim memlekete yapacaklar, bizdeki halk ellerinde odunlarla üs falan basmaz mı? Kesin basar. E orada neden böyle şeyler olmuyor? Acaba tembihliler mi?

- Diyelim ki, kimyasal kullanıldı ve bu amcalar kendi aralarında resmi delilleri birbirlerine gösterdiler ve herkes de eyvallah dedi. Ülen, sana mı kaldı füze atmak? Yaparsın ekonomik ambargo, iki günde adamların iflahını kesersin. Bu yöntem hiç mi akıllarına gelmiyor? (yapmadıkları şey değil, bakınız İran) 

-10 gün önce bizimkiler yeni kankileriyle elele foto çektirirken her şey güllük gülistanlıktı da ne oldu 10 günde füzeler uçuşmaya başladı? 10 gün önce elini sıktığın adamların bugün karşı çıktığı şeye nasıl daha saldırının üzerinden 3 saat geçmeden "çok memnun olduk" açıklaması yaparsın? Metni daha önce hazırlamış mıydın be birader...diye sorulmaz mı?

- Hem bu acele niye kutlamak için? Hele bi dur, soluklan, düşün, taşın, istişare et. Senin yeni ortakların var, adamlar ciddi adamlar. Ne diye şakkadanak açıklama yapıyorsun? Bir şeylere gebe misin...denilmez mi?

- Trump 2 gün boyuna tivit attı. Takipçi sayısı kimbilir nasıl patlamıştır. Koskoca Amerika Başkanı tivitırdan mı dünyaya meydan okur? Bu adam deli mi diye sormaz mı diğer "lider"ler? Sordular mı? Hayır. Neden?

- 1 ay kadar önce FED faiz artırdı, dolar vatanına geri gelmeye başlasın diye. Öyle de oldu, her yerde doların değeri arttı. İran büyük darbe aldı.

Türkiye zaten batak. Rusya bile sallandı. E bunları ben görüyorsam bunlar kör mü? Elbet görüyorlar. Sonra dolar yine gevşemeye başladı ve Cuma günü piyasalar kapanınca füzeler atıldı. Acaba doların yeniden yükselmesi için bir taktik mi? 

- Rusya ve İran neden bu işe bu kadar kızmış gibi yapıyorlar? Orası ne füzeyi atanların ne de onların toprakları. Madem o kadar kızdın sen neden 7-8 tane sallamıyorsun anında? Yemiyor mu?  

- Sokaktaki insanlar neden bu kadar kayıtsız? Artık umursamıyorlar mı? (an itbarıyla öyle ahım şahım bir tepki yok, millet akşamki Fener maçına daha fazla odaklı)

- Hem bu ülkeler, TR de dahil, neden elin topraklarından çektirip gitmiyorlar? Hadi onlar çöreklendi, toprağın sahibi neden inandırıcı şekilde cemkirmiyor gidi ülen burdan diye? İşine mi gelmiyor?  

- Acaba bunların hepsi, bizi kandırıp asıl gerçeklerden dikkatimizi almak için yapılan yalan manevralar mı? Bu detayı konuşan aklı başında bir yorumcu, politikacı gördünüz mü, duydunuz mu?

Dostlar; korkarım bunların hepsi oyun. Ama pis ve adı bir oyun. Biz, ailelerimiz bu para baronlarının umurlarında değiliz, sadece dünya pazarının tüketicileriyiz. Bu baronların iş ortakları ise orda burda çemkiren lider maskeli tipler. Amaç, bizi daha çok borçlandırıp daha çok çalıştırıp daha çok para kazanmak. Arada içlerinden birinin biti kanlanınca, diğerleri ona ayar vermeye kalkıyor. Mesele bu. Hepsinin mıçtığı...aynı dereye gidiyor.

Hiçbirinin diğerinden farkı yok. Ölen garibanları düşünen ise asla yok, olmadı, olmayacak. Siz ben dahil! 

Çözüm? Ortak bilinç ve halkın uyanması. 

Peki olur mu? 

Bu hayatta, hayatta olmaz. Öbürü de var mı şüpheliyim...

Herkese geçmiş olsun...

Analizör