Çetin Emeç'i anıyoruz

Çetin Emeç'i anıyoruz

7 Mart 2018 Çarşamba  |   Günlük

Türk basının sembol isimlerinden, gazeteci Çetin Emeç'i aramızdan ayrılışının 28. yılında saygıyla ve özlemle anıyoruz. Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyesi ve yazarı olan Emeç, 7 Mart 1990'da İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), yıldönümü nedeniyle şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Çetin Emeç, basına uzun yıllar emek verdi. Son Posta'da,  Hayat Dergisi'nde, Hürgün Yayınları'nda, Milliyet  ve Hürriyet'te görev yaptı. Hürriyet'teki Genel Yayın Yönetmenliği sırasında titiz çalışmasıyla ve çalışkanlığı ile gazetecilere örnek oldu. Usta bir gazeteci ve yöneticiydi. Türkiye'de basını hedef alan, şiddetin kurbanı oldu.  Karanlık güçler tarafından hedef seçildi. Çetin Emeç yaşasaydı basınımıza kazandıracak daha pek çok bilgi ve deneyimi vardı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Çetin Emeç'i sevgi ve saygıyla anıyoruz." 

Emeç 1935 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Rabia Emeç, babası ise gazeteci, Demokrat Parti'nin kurucularından milletvekili Selim Ragıp Emeç'tir, Zeynep, Leyla ve Aydın isimli üç kardeşi olan Emeç Bilge Emeç ile evlenmiş, Mehveş ve Mehmet isimli iki çocuğu olmuştu. Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952'de babası Selim Ragıp Emeç'in Son Posta gazetesinde başladı. 1972'ye kadar Hayat ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1972 yılında Hürriyet Grubu'na geçti. Hürgün Yayınları'nın Genel Yönetmenliğini yaptığı sırada, Hürriyet Gazetesi genel yayın müdürlüğü görevini üstlendi. Emeç, 1984-1985 yıllarında da genel yayın yönetmeni olarak Milliyet'e geçti. 1986'da genel koordinatör olarak Hürriyet Gazetesi'ne döndü.