'Çatışmanın eşiğinde'

'Çatışmanın eşiğinde'

28 Şubat 2020 Cuma  |   Günlük

Rusya’nın en saygın gazetelerinden Kommersant cuma günü (bugün), "Ankara ve Moskova İdlib’te artık tehlikeli sınıra geldi…" manşetiyle çıktı. Gazetenin haber analizinde, “Türkiye ile Rusya, Suriye’de doğrudan bir askeri çatışmanın eşiğine geldi” denildi. 

Yazıda, perşembe günü, Suriye'deki silahlı muhalif güçlerin, Türk ordusunun desteğiyle İdlib'deki iki stratejik güzergahın kesiştiği Sarakib şehrini yeniden ele geçirdiği hatırlatılarak, bu saldırının Suriye'deki Rus ordusuna karşı artan bir tehdit oluşturduğu vurgulandı.  

Devamında ise olabilecek en kötü senaryo gündeme getirildi: "Moskova olayların daha da kötüye gitmesinden korkuyor: Çatışma bölgesi üzerinde bir Rus askeri uçağı düşürülürse Rusya'nın bir şekilde buna yanıt vermesi gerekecek." 

Yazıda ayrıca "Şimdilik Rusya ve Türkiye müzakereleri farklı seviyelerde sürdürüyorlar, ancak görünüşe göre pek de başarılı değiller. En azından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmeler için Ankara'ya geleceğine dair Türk lider Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayı Moskova doğrulamadı.” denildi.

(TürkRus.Com)