Çanlar turizm için çalıyor

Çanlar turizm için çalıyor

13 Mart 2020 Cuma  |   Günlük

Ne zaman, nasıl kontrol edilebileceği hala muamma olan koronavirüs salgının ilk ve en sert vurduğu sektör turizm oldu. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) , salgın nedeniyle Rusya'ya gelen turistler açısından, son 20 yılın en büyük kaybının yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Benzer bir durum, Türkiye başta yurt dışına giden turistler için de söz konusu.

Birlik temsilcileri, ülkeye turist getirmeye çalışan turizmcilerin devletin desteğine "hiç olmadığı kadar muhtaç duruma düştüğünü" belirtiyor. 

Rusya'ya tur paketlerinde satışların tamamen durma noktasına geldiği ve Mart-Mayıs döneminde iptallerin toplam maliyeti en az 500 milyon rubleyi (6,7 milyon dolar) bulduğu belirtiliyor. 

Şu anda en büyük iptaller Çin ve Güney Kore kaynaklı. Vietnam, Endonezya ve Japonya'dan Rusya'ya gelmeyi planlayan turistler de seyahatlerini tek tek iptal ediyor. İptallerde ikinci sırada Yakın Doğulu, üçüncü sırada Avrupalı turistler var.  

ATOR yetkilileri kaybın gerçek boyutunun Mayıs-Haziran döneminde ortaya çıkacağı düşüncesinde. 

Diğer yandan bu açıklama, "Rusya'ye gelen turistler" açısından durum değerlendirmesi içeriyor. Rusya'dan yurt dışına giden turistlerle ilgili kayıp tablosunun çok daha vahim olduğu ve nisan sonuna kadar COVID-19 ile ilgili yatıştırıcı haberler gelmezse Türkiye başta olmak üzere Avrupa destinasyonlarının büyük darbe yiyeceği vurgulanıyor.

(TürkRus.Com)