Cambaza tekrar bak

Cambaza tekrar bak

27 Eylül 2019 Cuma  |   Mentor

Bugün şu Emlak Konut A.Ş. işini yazacağım ama “Efendim sen Fenerbahçelisin, seni niye ilgilendiriyor” diye düşünenler olabilir. Yanlış düşünüyor olurlar çünkü; Emlak Konut A.Ş.'nin % 49,34 TOKİ'ye, yani devlete, yani halka ait. 

Ayrıca Fenerbahçe'nin devlete yaptığı 3 okul ve bir salon için 100 milyon dolar alacağı var. “Nasıl alacağı olur” diyenler okulların hangi tarihte yapıldığına, harcanan paraya, faiz oranlarına bakıp bir de MBA yaptıktan sonra bu tutarı bulabilirler. Gerisi dedikodu olur. 

Gelelim Galatasaray-Emlak Konut A.Ş. anlaşmasına... 

Her şeyden önce  bir kulübün, yani Fenerbahçe'nin devletten alacağı varken Galatasaray'a bir devlet şirketinin çivi çakılmayan araziler için 260 milyon TL ödemesi ve anlaşmaya uyulmamasına rağmen bu paranın ödenmeye devam edilmesi ortada sportif bir rekabetten çok arkasına devlet desteği almış bir kulüp ile devletin hışmına uğramış bir kulüp arasında rekabet olduğunu gösteriyor; adeta son 20 yılın özeti gibi. 

Gelelim konuya; Emlak Konut A.Ş. ile Galatasaray arasındaki anlaşmaya göre Galatasaray Riva ve Florya arazilerini Emlak Konut A.Ş.'ye haziran 2018'e kadar devredecek, karşılığında 508.7 milyon TL. ödeyecekti. Ödeme takvimi eylül 2018 152.6 milyon TL, mart 2019 101.7 milyon TL, eylül 2019 107.7 milyon TL, mart 2020 76.3 milyon TL, eylül 2020 76.3 milyon TL. 

Emlak Konut A.Ş. bugüne kadar 260 milyon TL. ödediğini söylüyor. Bir kere araziler haziran 2018'de teslim edilmediğine göre ödenen bu 260 milyon TL kanunsuz, kim kimin parasını ödüyor? O para halkın parası, ayrıca Emlak Konut A.Ş. halka açık şirket, bu ödemeler usulsüz olduğu için acilen hemen yarın tahsil edilmesi gerekir. 

O paralarda Fenerbahçelilerin, Beşiktaşlıların, Trabzonsporluların, Gençlerbirliği’nin herkesin hakkı var. Adalet istiyoruz, eşitlik istiyoruz, adil rekabet istiyoruz. 

Şimdi gelelim ne olacağına... 

Olacak belli, Galatasaray o paraları faizi ile geri ödeyecek, sözleşmenin cezai şartını ödeyecek, müteahhidin ve Emlak Konut’un zararını da ayrıca ödemesi gerekir. 

Nasıl ödeyeceği kendini ilgilendirir, ben vergimi nasıl ödüyorsam Galatasaray da devletin parasını, tüyü bitmemiş yetimin hakkını ödeyecek. 

Şimdi işin asıl yanına gelelim. 

Galatasaray faktoring şirketine bu parayı kırdırdı, yani belli vadelerde gelecek para için faiz peşin hesaplandı ve faiz düştükten sonra kalan para Galatasaray'a ödendi. Emlak Konut A.Ş.'den para gelmediğine göre taksitleri kendi ödemesi gerekecek. Bu işlem Galatasaray Spor Kulübü üzerinden yapıldı. Galatasaray Spor Kulübünün bırakın bu parayı basketbolculara ödeyecek parası yok, mecburen Galatasaray Sportif A.Ş.'den Derneğe aktarması gerekecek. Ancak bir sorun var çünkü Galatasaray'ın UEFA anlaşmasında diğer kulüplerden farklı olarak  borçlanma sınırı var. Galatasaray Sportif A.Ş.'de böyle bir para yok, borçlanması lazım. 

Borçlanırsa UEFA ile borçlanmazsa icra memurları ile başı belaya girecek. 

Galatasaraylı dostlara tavsiyem şimdi aşağıdaki linkte yer alan bu yazının birinci bölümünü dikkatle okumaları ve Galatasaray'ı bu hale getiren olayları nasıl kaçırdıklarını ve daha 1 ay öncesine kadar Galatasaray'ın onlara nasıl dünyanın en zengin kulübü gibi takdim edip inandırıldıklarını tekrar düşünmeleri. 

Galatasaray o parayı ödemek zorunda, spor dünyası ve kamu vicdanı yeni bir iltiması kaldırmaz.  

Not ; Cüneyt Çakır'a güvenmiyorum. Cüneyt Çakır'ın her fırsatta Fenerbahçe'ye bilerek ve organize olarak zarar vermeye çalışan, nedenini bilmediğim düşmanlığı olan biri olduğuna inanıyorum. Fenerbahçe'nin nizami gollerini iptal eden bütün takdir haklarını Fenerbahçe aleyhine kullanan biri. Benim hatırladığım en az 7 tane Fenerbahçe golünü iptal etti. Sanırım bir hakem için rekor olsa gerek... 

    http://medyagunlugu.com/haber/cambaza-bak-45824