'Çağdaş köleler'

'Çağdaş köleler'

23 Temmuz 2018 Pazartesi  |   Günlük

Dünyada şu an 40,3 milyon kişi "çağdaş köle" olarak çalışmaya devam ediyor. Bu sonuç, Avustralya merkezli sivil toplum kuruluşu Walk Free'nin yayımladığı Global Slavery Index araştırmasından çıktı.  

167 ülkenin mercek altına alındığı araştırmada, yasal haklardan mahrum olarak, alenen kölelik şartlarında çalışmaya zorlanan insanlarla ilgili şoke eden veriler ortaya kondu.

Buna göre Rusya 167 ülke içinde 64'üncü sırada. Türkiye ise 48. sırada yer alarak "daha da kötü durumda" olarak nitelendi. 

Türkiye'de 509 bin kişinin köle gibi çalıştırıldığı belirtildi. Bu durumda Rusya'da her bin kişiden 5'i, Türkiye'de ise 6.5'i "köle" durumunda.

Rapora göre Rusya'da 794 bin kişi "çağdaş köle" olarak çalışıyor. Bu kişilerin çoğu tarım, inşaat, kamu hizmetleri ve seks sektöründe istihdam ediliyor.  

2016 yılına ait verilerle hazırlanan araştırmaya göre, Rusya'da en fazla Orta Asya ülkeleri (Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan), Doğu ve Güneydoğu Asya (Vietnam, Myanmar, Kuzey Kore, Çin) ve Ukrayna vatandaşları "köle gibi" çalıştırılıyor.

Raporda, özellikle 50 bin Kuzey Kore vatandaşının, kendi devletleri tarafından Rusya ve Çin'de kölelik şartlarında çalıştırıldıkları vurgulanıyor.

Seks kölesi olarak özellikle Ukrayna, Moldovya, Vietnam, Nijerya ve Orta Asya ülkesi vatandaşlarının Rusya'da çalıştırıldıkları belirtildi.

Buna göre Rusya'da her bin kişiye beş "köle işçi" düşüyor. 64. Sıradaki Rusya'da durum Mısır ve Moldavya ile aynı düzeyde.

Dünyada köleliğin en yaygın olduğu ülkeler ise Eritre, Brunei, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan olarak sıralanıyor.

40.3 milyon kişi dünyada köle olarak çalıştırılırken bunların yüde 70'i kadın ve çocuklar.

(TürkRus.Com)