Büyükelçi Nabi Şensoy vefat etti

Büyükelçi Nabi Şensoy vefat etti

7 Şubat 2018 Çarşamba  |   Günlük

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği görevini 1998-2002 yılları arasında başarıyla yürüten, Rusya'daki Türk toplumunun her zaman sevgi ve saygı ile andığı Nabi Şensoy hayata gözlerini yumdu... 73 yaşındaki Şensoy'un İzmir'de hayatını kaybettiği bildirildi. Uzun süredir böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören Şensoy'un evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldığı, yapılan tüm müdahalelere rağmen vefat ettiği bildirildi.

1945 doğumlu olan  Nabi Şensoy, son olarak Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevini yürütmüş, 2009 sonunda Amerika'yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile tartışmasının ardından kendi isteğiyle görevinden ayrılmıştı.

Şensoy, Moskova'da görev yaptığı 4 yıl boyunca başarı çalışmaları ile takdir toplamıştı. Türkiye'nin PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Rusya'ya sığınması sonrası başlayan krizi başarıyla yöneten Şensoy, 1999 sonunda Başbakan Ecevit'in Rusya ziyareti sonrası Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir işbirliği sayfası açıldığı dönemde de büyük pay sahiplerinden biriydi. Şensoy, Rusya'daki Türk iş dünyasının sorunlarını çözme yolunda aktif çalışmaları ve desteği ile de hep takdir edilmişti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, kişisel Twitter hesabından haberi duyururken, "Saygıdeğer seleflerimden, Vaşington eski Büyükelçisi Sayın Nabi Şensoy'u kaybettiğimizi derin üzüntüyle öğrendim. Merhum Büyükelçimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve kendisini hayırla hatırladığını bildiğim ABD'deki Türk toplumuna başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Nabi Şensoy, Rusya'daki Türk toplumunun anılarında her zaman sevgi ve saygı ile yaşayacak. Kendisine rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Nabi Şensoy'un biyografi Wikipedia'da şu şekilde yer alıyor:

Nabi Şensoy, (d. 25 Mayıs 1945, İstanbul, Türkiye - ö. 7 Şubat 2018, İzmir, Türk diplomat.

İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 1969-1970 tarihleri arasında askerlik hizmetini tamamlamış ve 1970'de ETÜD Dairesi'nde Aday Meslek Memuru, III. Katip, II. Katip olarak görev yapmıştır.

1972'de New York Başkonsolosluğu'nda Muavin Konsolos, Konsolos, 1975'te Karakas Büyükelçiliği'nde, Başkatib, 1977'de İkili Siyasi İşler Batı Dairesi'nde Şube Müdürü, 1979'da Havana Büyükelçiliği'nde, Müsteşar, 1980'de Washington Büyükelçiliği'nde Müsteşar, 1983'de Çok Taraflı Siyasi İşler Denizcilik-Havacılık Dairesi'nde Daire Başkan Yardımcısı ünvanıyla (Başbakan Danışmanlığı) görevini yürütmüştür. 1985'te Londra Başkonsolosluğu'nda Başkonsolos, 1988'de Çok Taraflı Uluslararası Sorunlar Genel Müdür Yardımcılığı'nda Elçi, Genel Müdür Yardımcısı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nde Özel Kalem Müdürü olmuştur.

1990'da İspanya Büyükelçisi olarak atanmıştır. 1995'de Siyaset Planlama Genel Müdürü, 1997'de Müsteşar yardımcısı olmuştur. 1998'de Rusya Federasyonu Büyükelçisi olarak atanmıştır. 2002'de Merkeze dönmüş ve Müsteşar Yardımcısı olmuştur. 2006 Ocak ayında ABD Büyükelçisi olarak atanmıştır. 25 Aralık 2009 tarihinde Amerika'yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile tartıştığından dolayı görevinden ayrılıp merkeze tayin edildi. Yerine Dışişleri Bakanlığı eski sözcüsü ve Türkiye'nin Tel Aviv eski Büyükelçisi Namık Tan atanmıştır. Emekli büyükelçi, 2006 yılından beri Gülgün Şensoy ile evlidir.

(TürkRus.Com)